ANALIZĂ De ce nu merge Rapidul. 15 transferuri, puține confirmări. Caramavrov analizează prestațiile giuleștenilor din primele 12 etape de campionat

De ce nu merge Rapidul. 15 transferuri, puține confirmări. Caramavrov analizează prestațiile giuleștenilor din primele 12 etape de campionat Superliga

Locul 12 după 12 runde, 12 goluri marcate și 15 primite, doar două victorii, la două puncte de primul loc retrogradabil direct! Lot evaluat la 29,5 milioane de euro după FCSB (38,65 milioane), dar peste Universitatea Craiova (26,65) și CFR Cluj (15,68).

de Florin CARAMAVROV

Antrenor nou, cu sânge vișiniu, autoevaluat drept „cel mai tare din parcare”.

Și totuși nu merge. Ultimul joc, cel de la FC Botoșani, ultima clasată înainte de meci, a fost lamentabil. Deși a dominat prima repriză, Rapidul s-a înmuiat după pauză, când trebuia să forțeze victoria, și a cedat cu 2-0. Adus ca un salvator, Marius Șumudică a fost incapabil să găsească soluții în fața unei formații care nu prea bătuse pe nimeni.

Lăsând la o parte problemele din interior, cu lideri de galerie arestați și președinte (fost) cercetat, ceva trebuie să fi făcut greșit șefii din Giulești. Multă lume spune că transferurile din această vară au fost neinspirate și că s-a renunțat prea ușor la Rrahmani și Krasniqi, atacanți cu simțul golului. Iar înlocuitorii nu s-au adaptat sau nu li s-au rezolvat actele de transfer.

Ermal Krasniqi (kosovar) – adus cu 1.000.000 de euro de la CFR, pe 1 ianuarie 2024, vândut cu 2.000.000 de euro pe 1 iulie 2024, adică profit de 1.000.000 de euro în 6 luni, ceea ce nu-i rău deloc.

Albion Rrahmani (kosovar), luat cu 1,35 milioane de euro de la FC Ballkani (Kosovo) pe 7 august 2023, vândut cu 5.000.000 de euro pe 1 august 2024. Profit: 3.650.000 de euro într-un an.

Profit total: 4.650.000.

Rapid, cu Marius Șumudică pe banca tehnică

• Sumudica Rapid Imago1050971130h

Acești bani au fost reinvestiți în transferuri. I-am inclus la veniri și pe Micovschi și Vulturar, primul adus în iulie 2023, iar al doilea în februarie 2024, dar ambii doar din acest sezon în lotul giuleștenilor.

Iată venirile la Rapid în perioada de mercato din această vară (plus Micovschi și Vulturar):

1. Timotej Jambor (de la Zilina / adus pentru 1.000.000 de euro), atacant central – 9 meciuri (299 minute) – niciun gol, 1 assist. Transfer neconfirmat. Încă nu s-a adaptat, deși a intrat în multe jocuri, numai două ca titular. E destul de moale, de greoi, pentru poziția pe care o joacă.

2. Rareș Pop (UTA Arad / 700.000 de euro), extremă dreapta – 8 meciuri (410 minute) – 3 goluri. Transfer reușit. Puștiul de 19 ani are calitate, a marcat de trei ori și a devenit titular de când antrenor principal este Șumudică.

3. Tobias Christensen (Fehervar / 700.000 euro, norvegian), mijlocaș central – 3 meciuri (232 minute) - 1 assist. Transfer încă neconfirmat. A avut o evoluție apreciată cu Unirea Slobozia, când a și dat o pasă decisivă, dar apoi a intrat în ritmul echipei, adică mediu spre slab.

4. Claudiu Micovschi (revenit după împrumutul la UTA / 650.000), aripă stânga – 10 meciuri (373 minute), zero goluri, zero assisturi. Transfer neconfirmat. Deși a impresionat la UTA, pentru Micovschi pare o căciulă prea mare responsabilitatea de a decide un meci la Rapid.

5. Jakub Hromada (Slavia Praga / 500.000 de euro, slovac), mijlocaș defensiv – 2 meciuri (90 minute). Transfer neconfirmat, pentru că Hromada s-a accidentat.

6. Dina Grameni (Farul / 400.000), mijlocaș central – 3 meciuri (63 minute). Transfer încă neconfirmat. A prins destul de puține minute de când a venit, deocamdată nu e un jucător esențial, cum era la Farul. Mai are nevoie de timp și de mai multă încredere.

7. Cătălin Vulturar (transferat de la Lecce în februarie 2024, împrumutat la UTA până la 30 iunie 2024 / 400.000 euro) – Transfer neconfirmat. Nu a intrat niciun minut până acum.

8. Alexandru Pașcanu (Ponferradina / 350.000 de euro), fundaș central – 7 meciuri (630 minute), 1 gol. Transfer bun. Deși a mai și gafat, prestațiile lui au fost în general apreciate, nu degeaba este convocat de Mircea Lucescu pentru partidele din Cipru și Lituania.

9. Filip Blazek (Banik Ostrava / 250.000 de euro, slovac), fundaș central – 4 meciuri (323 minute), 1gol. Transfer neconfirmat. A jucat titular în primele trei meciuri ale sezonului, iar apoi n-a mai prins niciun minut în următoarele 9, dovadă că nu e chiar ce trebuie.

10. Luka Gojkovic (FK Javor / 200.000 de euro, sârb), mijlocas ofensiv – 5 meciuri (377 minute), 1 assist. Transfer neconfirmat. Șumudică l-a băgat în primele două meciuri ale sale ca antrenor la Rapid (2-1 la Iași și 0-0 la Craiova), iar sârbul a jucat binișor. Numai că în următoarele 4 partide a mai prins doar 22 de minute, la Botoșani. Și el mai are nevoie de meciuri în picioare.

11. Diogo Mendes (Maritimo Funchal / gratis, Insulele Capului Verde), mijlocaș defensiv – 2 meciuri (133 minute). Transfer neconfirmat. A dispărut după primele două partide, cu Dinamo și Buzău (ambele 1-1). Ba pe bancă, ba în afara lotului cu Șumudică antrenor, ceea ce arată că acesta nu prea are încredere în calitățile africanului.

12. Cristian Manea (CFR Cluj / gratis), fundaș dreapta – 8 meciuri (655 minute). Transfer confirmat. Are experiență, își face treaba, deși nu e încă la potențialul de la CFR. A revenit la națională după o lungă absență, iar asta înseamnă că Lucescu i-a remarcat evoluțiile.

13. Benjamin Siegrist (Celtic Glasgow / gratis, elvețian), portar – 7 meciuri (630 minute). Transfer confirmat. A avut evoluții sigure, nu gafează, l-a scos din poartă pe titularul de anul trecut, Aioani.

14. Aaron Boupendza (fără club / gratis, gabonez). Transfer neconfirmat, pentru că situația lui e încă neclară.

15. Clinton N'Jie (Sivasspor / gratis, camerunez). Transfer neconfirmat, nu a jucat încă niciun minut.

• Profit din transferuri în vara 2024: 4.650.000 euro.
  • Total investiții în vara asta: 4.100.000 de euro (fără Micovschi și Vulturar).
  • Total investiții: 5.150.000 (incluzându-i pe Micovschi și Vulturar, pentru care s-a plătit cu ceva luni în urmă).

Din 15 jucători aduși, doar 4 au confirmat, adică un procent de 26,6%. Foarte puțin, din punctul meu de vedere, dacă ținem cont de faptul că mai sunt 3 etape și se termină turul sezonului regulat.

Dacă mai punem la socoteală și faptul că Săpunaru are 40 de ani și că Burmaz, Hassani, Emmers sau Kait sunt sub potențialul de anul trecut, avem imaginea unei echipe care încă se caută aproape de jumătate sezonului regulat, o echipă cu jucători care dau impresia că nici nu se cunosc prea bine între ei și cu un antrenor puțin dezorientat.

Dar Rapidul a demonstrat de mai multe ori în istorie că se poate regenera când nimeni nu se mai așteaptă, așa cum se poate dezintegra când lucrurile par să meargă bine.

Pentru a intra în play-off, trebuie să depășească 6 echipe. Greu, dar nu imposibil, ținând cont de faptul că mai sunt de jucat 18 etape.