Darius Olaru FCSB Poli Iasi Superliga Romaniei Superliga Darius Olaru / Foto: PRO TV
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 08:20
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 08:15

FCSB a suferit o înfrângere cu 1-0 în fața celor de la Poli Iași.

Darius Olaru, căpitanul roș-albaștrilor, a fost eliminat după un gest inexplicabil. Incidentul a avut loc la scurt timp după ce Bordeianu a marcat singurul gol al partidei, în minutul 27.

Olaru a avut o intrare dură cu talpa pe piciorul lui Bordeianu, un gest care a fost urmat de o izbucnire nervoasă la adresa jucătorului advers.

• Darius Olaru, căpitanul FCSB-ului / Foto: Sport Pictures

"De neînțeles!" Darius Olaru, luat la "șuturi" după eșecul cu Poli Iași

Basarab Panduru a condamnat comportamentul lui Olaru și consideră că gestul său a costat echipa. Fostul internațional este de părere că FCSB ar fi avut șanse să revină în joc dacă ar fi rămas în 11 oameni.

"Nu că e meci pierdut de Olaru, dar Olaru face o mare prostie, în minutul 33, îşi lasă echipa în 10 oameni. Chiar dacă era 1-0 din minutul 27, cred că FCSB putea să facă ceva 11 la 11, pentru că mie mi s-a părut că şi în repriza a doua, 10 contra 11, FCSB a tot stat, a încercat să joace cu posibilităţile pe care le avea fiind în 10.

Olaru face o mare prostie, nu ştiu ce e asta, unde a văzut asta, eu nu am mai văzut aşa ceva. Să îmi spui că vrei să protejezi mingea şi îi tragi o talpă lui ăla în spate, nu ştiu ce ai avut în cap ... după care s-a dus în cea mai mare viteză la adversar, "l-a luat la şuturi" ...  nu are cum să nu fie nimic, nu ştiu ce a fost în capul lui când a făcut asta.

Să faci aşa ceva, pentru că ţi-a dat pasa încet ... auzi, tu să duci talpa aia acolo. Începi să dai cu tălpile în adversar pentru că a venit încet pasa? De ce i-a trebuit lui intrarea asta?

E urâtă rău de tot, trebuie să îi dai cartonaş roşu. Nu are nicio treabă cu protejatul"a declarat Panduru, la Prima Sport.

Darius Olaru: "Am pierdut cele trei puncte din vina mea!"

”Am pierdut cele trei puncte din cauza mea, a fost acel cartonaș roșu, acolo cred că am pierdut meciul, vreau să îmi cer scuze în fața colegilor, asta a fost. Am vrut să protejez mingea, să îmi creez un avantaj, a fost cartonaș roșu mai mult din cauza terenului, dacă aluneca mingea, îmi venea mai bine.

Dacă el (n.r. Bordeianu) a spus că a fost intenție, atunci a fost intenție. Am vrut să pun piciorul să protejez mingea, să o iau direct către poartă. Nu cred că a fost full-contact, cred că doar l-am ras, dar așa a fost să fie.

Nu vreau să discut despre asta, am trecut de mult de faza cu vacanța, este o perioadă normal. Acum a fost și eliminarea cu Sparta, am fost dezamăgiți, a venit acest meci, trebuia să câștigăm, a fost vina mea și îmi asum.

Tănase e un jucător important, cunoaște mediul, știe oamenii din jurul echipei, ne cunoaște pe noi, ne bucurăm că a revenit și trebuie să începem treaba, pentru că avem multe meciuri. Anul trecut am știut să gestionăm altfel perioada asta, din păcat anul ăsta nu o facem, mulți jucători noi, multe transferuri, încercăm să îi integrăm și pe ei, așa este la început, este greu, nu ne cunoaștem chiar atât de bine. Sunt foarte multe schimbări.

Aș vrea să cred că putem duce acest ritm, trebuie să putem, trebuie să fim pregătiți și vom vedea. Visul nostru era grupe Champions League. Va fi o dublă dificilă cu un adversar bun. Am jucat un amical cu el. Trebuie să știm să gestionăm bine această dublă”, a spus Olaru la finalul meciului.