"Decizie ridicolă!" Neil Lennon, supărat pe arbitri după înfrângerea cu Petrolul: "Au fost nepoliticoși"

Neil Lennon Rapid Superliga Superliga Neil Lennon / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 00:53
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 00:57

Rapid a pierdut cu 0-1 meciul disputat pe terenul Petrolului Ploieşti, luni seara, în etapa a treia a Superligii.

La finalul meciului, Neil Lennon a susținut că echipa sa merita să marcheze cel puțin un două-trei goluri și i-a acuzat pe arbitrii meciului că au fost nepoliticoși.

"E o frustrare mare. Trebuia să marcăm două-trei goluri în prima repriză, dar așa este fotbalul, dacă ratezi, ești pedepsit.

Unii jucători sunt fragili, deși nu cred că am jucat rău. Sunt jucători care au rămas cu probleme din sezonul trecut. Care nu au reușit să câștige în sezonul trecut în play-off, iar acum această criză continuă.

În repriza a doua nu ne-am creat prea multe ocazii. Trebuie să ne îmbunătățim jocul, tranziția, contraatacul.

Nu avem nicio scuză, îmi cer iertare suporterilor. La gol a fost o sumă de erori, trebuia să întrerupe contraatacul.

Este o decizie ridicolă (despre cartonașul roșu primit de Gojkovic, n.r.). Cu arbitrii nu se poate vorbi în România. Mi se pare că au fost nepoliticoși.

Rrahmani e posibil să revină pe teren etapa următoare, însă Pașcanu mai are de recuperat pe partea fizică", a spus Neil Lennon la finalul meciului.

Rapid a încheiat meciul în zece oameni, Luka Gojkovic (87) fiind eliminat pentru lovirea cu cotul a lui Tommi Jyry, căruia i-a spart nasul.

În "Primvs Derby", Petrolul a obţinut victoria cu numărul 23, în 83 de partide, Rapid având 37 de succes, iar 23 de jocuri s-au încheiat nedecis, potrivit LPF. Cu Petrolul gazdă, bilanţul este de 18 succese pentru ''găzari'', 10 pentru Rapid şi 14 remize.

Petrolul a obţinut prima victorie din acest sezon şi, totodată, prima în mandatul fostului internaţional turc Mehmet Topal. Rapid rămâne fără victorie în acest debut de sezon, cu două egaluri.

Petrolul Ploiești - Rapid, echipele de start

Singurul gol al meciului a fost marcat de Albin Berisha din pasa lui Hanca, în minutul 31 al meciului.

Petrolul Ploiești: Zima - Veiga, Papp, Huja, Țicu - T. Keita, Jyry - D. Radu, Hanca, Grozav - Berisha; Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stănică, Tolea, Bratu, Boțogan, Mateiu, Dumitriu, Rădulescu, D. Ilie, Tudorie; Antrenor: Mehmet Topal.

Rapid: Aioani - Braun, Blazek, Iacob, Ignat - Micovschi, Gojkovic, Kait, Petrila - Jambor, Burmaz; Rezerve: Ungureanu, Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Papeau, G. Gheorghe; Antrenor: Neil Lennon.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica).

Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)