Formația din Giulești a învins fără drept de apel Farul Constanța cu un categoric 5-0, în cadrul etapei #13 din Superliga României.

„Vulturii vișinii” au dominat meciul și au umilit echipa lui Gheorghe Hagi, într-o seară de coșmar pentru constănțeni.

La finalul meciului, vizibil afectat de proporțiile dezastrului, Denis Alibec a vorbit la flash-interviuri și și-a exprimat frustrarea și dezamăgirea.

Denis Alibec, după umilința cu Rapid: "Este cea mai rușinoasă înfrângere din cariera mea"

Atacantul a declarat că aceasta este cea mai umilitoare înfrângere din cariera sa și că prestația echipei sale a fost una dezastruoasă.

„Este cea mai rușinoasă înfrângere din cariera mea. Îi așteptăm la Constanța să ne luăm revanșa. Felicitări Rapidului, au fost mai buni în această seară. Am făcut 5 greșeli, 5 goluri. În atac nu am făcut nimic, iar când intri cu 3-0 la pauză, e greu să mai revii", a declarat Alibec după meci.

„Este un moment foarte greu pentru noi, poate cel mai dificil din ultimii 10 ani la Farul. Trebuie să ne revenim împreună, altfel nu avem nicio șansă", a concluzionat atacantul.

Rapid - Farul 5-0

Rapidul a deschis scorul rapid, în minutul 13, prin Andrei Borza, fost jucător al Farului, care a primit o pasă precisă de la Claudiu Petrila. Borza a depășit ușor apărarea constănțeană și a înscris primul gol al partidei. La scurt timp, Rapid a continuat să preseze și a dublat avantajul în minutul 30 prin Petrila, care a profitat de erorile din apărarea adversă.

Până la pauză, Alexandru Pașcanu a ridicat scorul la 3-0 cu un gol în minutul 40, consolidând poziția de dominare totală a gazdelor. În repriza a doua, Rapid nu a dat semne de relaxare. Alex Dobre, la debutul său pentru echipa din Giulești, a reușit o "dublă" spectaculoasă, înscriind în minutele 72 și 90+5, din pasele oferite de Cristi Manea și Claudiu Micovschi.

De partea cealaltă, Farul a avut o singură ocazie notabilă de a marca, în minutul 58, când Denis Alibec a trimis mingea în poartă. Cu toate acestea, golul său a fost anulat pe motiv de offside, lăsând constănțenii fără niciun punct pe tabela de marcaj.