OFICIAL Dinamo a anunțat verdictul după accidentarea lui Hakim Abdallah

Hakim Abdallah Dinamo Superliga Hakim Abdallah / Foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 16:16
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 16:16

La o zi după meciul din Cupa României cu FC Voluntari, câștigat cu 1-0, Dinamo a anunțat care este situația lui Hakim Abdallah (26 de ani).

Unicul gol al partidei a fost marcat de Cătălin Cîrjan (21 de ani), după ce a trecut de experimentatul Igor Armaș și l-a executat pe portarul advers cu un șut plasat, cu piciorul drept.

Dinamo a primit și o veste proastă după meci. Hakim Abdallah (26 de ani), titular incontestabil în echipa lui Zeljko Kopic, s-a accidentat în minutul 18 și nu a mai putut continua partida. Antrenorul ”câinilor” a fost nevoit să-l trimită în teren pe Adrian Caragea.

Dinamo a anunțat ce se întâmplă cu Hakim Abdallah

La o zi după meci, Dinamo a anunțat oficial că Abdallah a suferit o luxație la umărul drept, așa cum Sport.ro a anunțat în exclusivitate încă de ieri.

„Hakim Abdallah a fost înlocuit în minutul 18 al partidei cu FC Voluntari, din cauza unei accidentări.

Jucătorul dinamovist a suferit o luxație a umărului drept. În perioada următoare, Hakim va începe recuperarea și sperăm la o revenire cât mai rapidă pe teren”, a transmis Dinamo.

Din informațiile obținute de PRO TV și Sport.ro, Hakim Abdallah va lipsi, în cel mai bun caz, trei săptămâni. Astfel, numele lui se adaugă pe lista deja lungă a indisponibililor de la Dinamo. Petru Neagu și Dennis Politic sunt accidentați, iar Maxime Sivis este suspendat, după ce a încasat cartonașul roșu în meciul cu Universitatea Craiova.

Vestea bună pentru Dinamo este că se poate baza pe Josue Homawoo, care a primit o singură etapă de suspendare și a stat ”pe tușă” în meciul din Cupa României cu FC Voluntari, astfel că va fi la dispoziția antrenorului său pentru meciul de luni cu Universitatea Cluj.