Dinamo a inviat: Rapid 1-2 Dinamo

Dinamo a inviat: Rapid 1-2 Dinamo Superliga
PRIMUL DERBY CASTIGAT DE "CAINI"

Campioana Dinamo s-a trezit pe acest final de sezon si si-a facut incalzirea pentru Steaua cu o victorie in Giulesti in fata Rapidului, 2-1. Dinamovistii si-au luat revansa pentru acel 0-2 din tur gratie lui Bratu. "Bratone" a prins o zi de gratie si le-a dat rapidistilor doua goluri spectaculoase.

Dinamo a preluat conducerea in minutul 14, cand Bratu a scapat pe contraatac, l-a driblat pe Coman si a sutat in vinclu, dintr-un unghi inchis. Rapid s-a aruncat in atac, dar tot dinamovistii au inscris in minutul 41, cand Ropotan a centrat perfect pentru acelasi Bratu, care l-a invins pe Coman cu o lovitura de cap cu pamantul.

Rapidul a revenit in meci in minutul 51, cand Boya a inscris din cativa metri dupa o lovitura libera executata de Emil Dica. Rapidistii s-au napustit in atac pe final si au ratat ocazia meciului in prelungiri, cand Constantin a nimerit bara cu un sut in forta din unghi.

Rapid: Coman - Bozovic, Maftei, Constantin, Sapunaru - Cesinha, Grigore, Lazar, Herea - Boya, Despotovic

Dinamo: Lobont - Blay, Moti, Izvoranu, Pulhac - Cristea, Ropotan, Vranjkovic, Catalin Munteanu - Bratu, Miranda.