Dinamo cere excluderea lui Dansa din arbitraj!!

Dinamo cere excluderea lui Dansa din arbitraj!! Superliga

Dinamo a solicitat presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, printr-o scrisoare deschisa, excluderea lui Ciprian Dansa din arbitraj, in urma greselilor de la partida cu Gloria Bistrita.

"Intelegem si sustinem efortul Comisiei Centrale a Arbitrilor pentru imbunatatirea calitatii arbitrajului, inclusiv promovarea rapida in primul esalon a arbitrilor tineri. Am salutat eforturile formative si evaluarile critice ale comisiei, inclusiv sanctiunile disciplinare si scopul formativ al sanctiunii. In acest fel am interpretat si sanctiunea prin care arbitrul Dansa Ciprian a fost suspendat si nu am comentat desemnarea acestuia la meciul FC Dinamo 1948 Bucuresti - CF Gloria 1922 Bistrita.

Consideram insa ca rezultatul partidei oficiale din cadrul etapei a XI-a a Campionatului National Liga I, editia 2009/2010, dintre echipele FC Dinamo 1948 Bucuresti - CF Gloria 1922 Bistrita, de duminica, a fost viciat intr-o maniera flagranta de prestatia descalificanta a brigazii de arbitri. Ca urmare solicitam Comisiei Centrale a Arbitrilor excluderea arbitrului Dansa Ciprian, care a probat ca nu are calitatile minime pentru exercitarea profesiei de arbitru", se arata in scrisoare semnata de Nicolae Badea si postata pe site-ul oficial al FC Dinamo.

Oficialul dinamovist a motivat solicitarea facuta CCA prin neacordarea a doua penaltiuri pentru echipa antrenata de Cornel Talnar. "Motivam solicitarea noastra prin antecedentele prestatiilor sale si prin erorile grave in cadrul partidei precizate. Intre acestea ne rezumam numai la doua faze:

- In minutul 31 al partidei, jucatorul nostru, Alexe Marius (nr.10) a fost tras de mana de jucatorul Ciuca Madalin (nr.3, CF Gloria 1922 Bistrita);
-In minutul 94 al partidei, jucatorul nostru, Cristea Andrei (nr.17) a fost faultat in careu de jucatorul Ciuca Madalin (nr.3, CF Gloria 1922 Bistrita)", se mai arata in scrisoare.
Dinamo a remizat, duminica, scor 1-1, cu Gloria Bistrita, intr-o partida contand pentru etapa a XI-a a