Dorinel Munteanu a dezvăluit numele jucătorului de care a ținut cu dinții în această vară! Regula impusă în vestiar

Dorinel Munteanu Otelul Galati Superliga Superliga Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 22:23
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 22:24

Oţelul Galaţi s-a impus la limită, scor 1-0, în fața lui FC Hermannstadt, în etapa cu numărul patru din Superliga și a urcat pe primul loc în clasament.

Dorinel Munteanu și-a felicitat jucătorii pentru victorie și a dezvăluit regula de fier pe care a impus-o în vestiar și de la care nu se abate.

"Mă bucur foarte mult pentru această victorie. A fost un meci foarte greu, cu o echipă foarte bună care ne-a şi pus probleme în prima repriză. Am stat cam departe de ei şi i-am lăsat să-şi creeze câteva ocazii.

A doua repriză a fost mai bună, am fost mai agresivi. A venit şi golul, aşa cum a trebuit. Pe moment sunt fericit. Băieţii au făcut totul să câştige.

Niciun jucător nu e titular cert, trebuie să demonstreze la fiecare antrenament. Le-am spus şi băieţilor înainte de meci că am dubii cu privire la alcătuirea primului 11. Dacă vor înţelege asta, că toţi sunt importanţi pentru echipă, atunci vom putea ajunge departe.

Mi-am dorit foarte mult să rămână la noi (Tănasă, n.r.). Am concurenţă foarte mare la jucătorul under. Stăm bine la acest nivel, dar mai trebuie să aşteptăm doi-trei jucători ca să întărim lotul.

Mai este foarte mult până la play-off. Am făcut o regulă nescrisă în vestiar, luăm fiecare meci în parte. Vreau ca atitudinea lor să fie bună la fiecare partidă", a spus Dorinel Munteanu, la finalul meciului.

Oţelul Galaţi - FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

Oțelul Galați și-a adjudecat cele trei puncte în disputa cu FC Hermannstadt, grație unui gol marcat pe final de meci. În minutul 87, după o respingere defectuoasă a portarului Căbuz, atacantul bosniac Stipe Juric a trimis mingea în plasă. Gălățenii au mai avut o ocazie importantă în prima repriză, când Cisotti a lovit bara porții adverse. Sibienii au marcat și ei în prelungirile primei reprize, prin Murgia, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Cu această victorie, Oțelul a urcat în fruntea clasamentului.

FC Hermannstadt a rămas fără victorie şi ocupă penultimul loc (2 puncte).