Dorinel Munteanu a reacționat sincer după thriller-ul cu Botoșani: ”Asta ne-am propus! Obiectiv? Și noi vrem acolo”

Otelul Galati - FC Botosani Dorinel Munteanu Superliga Superliga Dorinel Munteanu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 20:57
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 20:56

Oțelul Galați a învins-o pe FC Botoșani cu 3-2, în deplasare.

Gălățenii s-au deplasat luni la Botoșani pentru confruntarea din prima etapă a sezonului regulat al SuperLigii României. La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Dorinel Munteanu a obținut toate cele trei puncte.

Antrenorul Oțelului a ținut să puncteze faptul că și-a propus să pășească cu dreptul în noua ediție a SuperLigii. Mai mult, Dorinel Munteanu a mărturisit că obiectivul gălățenilor din această stagiune e clasarea pe loc de play-off.

”Ne-am propus să începem bine acest campionat. Știam că avem în față o echipă bună. Cu un moral ridicat, că s-au salvat de la retrogradare. Asta înseamnă că au echipă de primă ligă.

Echipa mea a făcut o partidă bună. A arătat un moral bun, agresivitate. Am revenit de la 2-1 și am câștigat, zic eu, meritat. Este doar începutul. Prea multe nu pot să mai spun. Nu vreau să fac nicio remarcă individuală.

Felicit tot lotul și ne concentrăm deja pentru următorul joc cu Farul Constanța.

Jucăorii noștri, atât în cantonament cât și în meciurile amicale, au evoluat în mare căldură. Trebuie să ne adaptăm situațiile. Eu nu antrenez lovituri libere, să știți. Important cine execută și cine atacă mingea. Astăzi a avut șansa Diego să marcheze. Primele lui goluri. Apreciez efortul echipei.

Chiar dacă multe echipe și-au propus play-off, Oțelul se regăsește și ea printre acestea. Ne dorim sportiv să fim în primele șase. Dar, avem nevoie de sprijin. Știți cu toții situația financiară a echipei”, a spus Dorinel Munteanu.

FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3

Pop a deschis scorul în minutul șase, ca Friday să restabilească egalitatea în minutul 33. În actul secund, Mailat a dus gazdele în avantaj, în minutul 56, dar Zivulic a întors soarta partidei în două minute, în 65' și 67'.