Dorinel Munteanu îi spune ”pas” echipei naționale: ”Sunt antrenorul Oțelului și punct!”

Dorinel Munteanu farul otelul Romania Superliga
Data publicarii: Marti 23 Iulie 2024, 00:46
Data actualizarii: Marti 23 Iulie 2024, 00:46

Partida dintre Oțelul Galați și Farul Constanța s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în a doua etapă din Superliga României.

Dorinel Munteanu, despre posibilitatea de a deveni selecționerul României: ”Nu mă stresez pe această temă!”

La finalul meciului, Dorinel Munteanu a analizat partida și a spus că este mulțumit de punctul obținut din meciul cu Farul, unul foarte util înaintea partidei cu FCSB.

Am avut o primă repriză foarte modestă. I-am lăsat să verticalizeze foarte rapid și să ne pună probleme. Ne-am revenit în repriza a doua, am încercat să fim mai agresivi, să nu le dăm spații. Acest rezultat de egalitate este meritat pentru ambele echipe. Nu pot să fiu supărat după acest rezultat de egalitate.

Sunt și în căutarea formulei ideale, dar și în căutare de jucători. Perioada este destul de lungă și voi mai aduce 3-4 jucători. Va fi un sezon foarte greu, pentru mine un start bun de campionat înseamnă 6-7 meciuri reușite, să câștigi puncte. deocamdată am avut un meci acasă cu Farul. Știm ce calitate are. Venind după o înfrângere acasă, era clar că reacția lor trebuia să fie pozitivă. Îmi felicit echipa pentru repriza a doua. Acest punct va fi util în vederea meciului cu FCSB”, a spus Dorinel Munteanu la finalul meciului.

Întrebat despre plecarea lui Edi Iordănescu de la echipa națională și despre o eventuală numire a sa în funcția de selecționer al României, Dorinel Munteanu a mărturisit că nu se gândește la această variantă, deși nu exclude ca pe viitor să antreneze echipa națională.

Sincer, nici nu m-a surprins și nici nu vreau să comentez. Nu am comentat în această perioadă despre demisia lui Edi sau despre rămânerea lui. Sunt oameni care decid ce antrenor să pună la echipa națională. Sunt numai speculații. Un antrenor la echipa națională trebuie să îndeplinească criteriile stabilite de federali. Nu știu pe ce criterii aleg, dar până acum au ales bine, cel puțin ultima oară, sunt convins că în scurt timp echipa națională va avea antrenor. Sincer, nu mă gândesc.

Fiecare antrenor își dorește să fie la echipa națională. Deocamdată, eu am o treabă de terminat la Galați. Dacă la un moment dat va veni și vremea mea, va veni, Dumnezeu știe, dar nu îmi fac niciun fel de stres pe această temă. Nici nu mă gândesc la acest aspect, pentru că sunt antrenorul echipei Oțelul Galați și punct, nimic mai mult”, a mai spus Dorinel Munteanu.