Dorinel Munteanu schimbă foaia la Galați, după remiza cu UTA Arad: ”Cine e mulțumit cu un punct, nu poate rămâne”

Dorinel Munteanu Otelul Galati Superliga Romaniei UTA Arad Superliga Dorinel Munteanu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 10 August 2024, 22:05
Data actualizarii: Sambata 10 August 2024, 22:02

UTA Arad - Oțelul Galați s-a terminat 1-1.

Cele două formații și-au dat întâlnire sâmbătă seara, de la ora 19:00, în cadrul unui meci din etapa cu numărul cinci din SuperLiga României. Partida a fost disputată pe stadionul "Francisc Neuman" din Arad.

Oțelarii au deschis rapid scorul, prin Stipe Juric în minutul 13. Elevii lui Dorinel Munteanu avea să țină de scor până în minutul 90+7, când un penalty a schimbat soarta meciului. De la punctul cu var, Joao Pedro și-a luat avânt și a transformat ceea ce avea să fie ultima reușită a meciului.

În urma acestui rezultat, dunărenii își păstrează primul loc în clasament, cu 13 puncte, la cinci distanță de Universitatea Craiova, care nu a jucat în această etapă încă. De cealaltă parte, UTA ocupă poziția #9, cu cinci puncte.

La finalul celor aproape 100 minute, Dorinel Munteanu analizat meciul și s-a declarat nesatisfăcut de jocul echipei sale. Mai mult, tehnicianul a fost întrebat și despre meciul amânat cu CFR Cluj, decizie luată la cererea ardelenilor, iar Dorinel Munteanu a răbufnit.

”La ultima fază le-am dat posibilitatea să aibă ocazii. Adversarul nostru în afară de prima repriză când ne-a creat probleme, nu a avut alte ocazii. Nu sunt mulțumit. Trebuia să câștigăm azi. E clar.

Nu înțeleg de ce e avantaj. Ne scoate din mână, din formă. Cu regulamentele lor care sunt interpretabile, nu avem ce să discutăm. Sunt favorizate echipele cu bani.

Sunt foarte mulțumit. O spun și repet. Portarul nostru nu a făcut un efort să scoată șuturile de la distanță. Am avut șanse. Nu sunt mulțumit cu un punct. Cine e mulțumit cu un punct la echipa mea, nu poate sta.”, a spus Dorinel Munteanu, după meci.