Dumitru Dragomir e dat pe spate de un jucător de la FCSB: ”E de Premier League! Zece milioane de euro”

Dumitru Dragomir FCSB Joyskim Dawa Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 11:20
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 11:20

FCSB păstrează șanse pentru calificarea în play-off-ul UEFA Champions League, după 1-1 cu Sparta Praga în meciul din tur.

Campioana României a condus cu 1-0 la Praga, prin golul marcat de Joyskim Dawa, dar cehii au reușit să egaleze și au dat chiar lovitura în prelungirile partidei, dar reușita a fost anulată cu VAR.

Evoluțiile tot mai solide ale fundașului de la FCSB l-a convins pe Dumitru Dragomir, fostul președinte al LPF, care consideră că Dawa ar putea face față în Premier League.

Dumitru Dragomir: ”Dawa? Zece milioane de euro”

Fostul șef al Ligii Profesioniste de Fotbal este convins că Gigi Becali poate obține chiar și zece milioane de euro în schimbul jucătorului său

„Dawa este jucător de campionatul Angliei! Acum? Zece milioane de euro! După ce a dat și golul ăsta e de zece milioane de euro. E în jur de zece. Eu dacă aș fi la o echipă din Anglia, l-aș lua pe Dawa și ar fi în primii 6-7 fundași ai campionatului englez”, a spus Dumitru Dragomir, la Fanatik.

Transfeart de la FC Botoșani în urmă cu doi ani pentru 350.000 de euro, Dawa are acum o cotă de piață de 1,3 milioane de euro, potrivit site-urilor de specialitate.

Vlad Chiricheș, anunțat titular la returul FCSB - Sparta Praga

Joyskim Dawa, autorul golului celor de la FCSB, a văzut un cartonaș galben cu câteva minute înainte de a înscrie, iar stoperul camerunez nu va putea juca la retur. A fost al treilea avertisment încasat în preliminariile Champions League, astfel că pentru duelul de la București va fi suspendat.

În locul lui Dawa, la returul cu Sparta Praga va juca Vlad Chiricheș. Experimentatul stoper, care a comis câteva greșeli importante în startul acestui sezon, îl va avea alături pe sud-africanul Siyabonga Ngezana, anunță Gigi Becali.