”După cum a jucat, nu e nici de locul 6”. Dumitru Dragomir, ferm în privința unei echipe care vrea titlul

Dumitru Dragomir Neil Lennon Rapid Superliga Romaniei Superliga Dumitru Dragomir / Foto: Captură Sport.ro
Data publicarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 18:03
Data actualizarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 18:14

Superliga României a consumat prima etapă, iar Dumitru Dragomir a fost dezamăgit de o formație care vrea titlul.

Va fi o luptă acerbă pentru locul 1, multe echipe investind și dorind să triumfe, după ce stagiunea trecută s-a impus FCSB. Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a vorbit după prima etapă din Superliga și a afirmat că nu dă mari șanse unei favorite, dacă va arăta ca în runda inaugurală.

Din punctul de vedere al lui Dragomir, Rapid a arătat în partida cu UTA (1-1), de la Arad, ca o formație de locul 6.

• Dumitru Dragomir / Foto: Captură Sport.ro

Evoluția Rapidului cu UTA l-a dezamăgit pe Dumitru Dragomir

Rapid a condus cu 1-0 din minutul 23, după golul noului căpitan Christopher Braun, însă UTA a egalat în minutul 60 prin George Cîmpanu, introdus de Rednic la pauză. În minutul 89, UTA a marcat pentru 2-1 prin Eric Johana Omondi. A fost o explozie de bucurie în tabăra arădenilor. Inclusiv antrenorul Mircea Rednic a celebrat pe bancă și s-a îmbrățișat cu jucătorii săi, însă reușita gazdelor a fost anulată.

După un minut și jumătate de bucurie a celor de la UTA, centralul Sebastian Colțescu a făcut semn că va verifica golul marcat de arădeni la monitorul VAR. Arbitrul a lăsat de înțeles că nu a auzit că este chemat pentru a revedea momentul.

Pe transmisia TV se observă însă că, înainte de a merge la monitorul VAR, Sebastian Colțescu a dictat reluarea jocului. Rapidiștii au reluat partida de la scorul de 2-1, dar, după câteva secunde, centralul a oprit meciul, făcând semn că merge să verifice faza la monitor.

Dumitru Dragomir nu crede că Rapid va prinde locul 6, dacă va arăta ca în partida cu UTA

Dragomir nu o vede pe Rapid în play-off, dacă va continua să joace ca la Arad.

”Am văzut o declarație a antrenorului de la Rapid, în care a spus că echipa lui a jucat foarte bine. Mă, mânca-ți-aș gura ta, dacă mai zici de 2-3 ori și nu câștigi, de nu te aleargă ăștia pe calea ferată să nu îmi zici mie Mitică Dragomir. Au scăpat din greșeală. Asta e greșeală impardonabilă.

După cum a jucat, nu e nici de locul 6. Știi că regulamentar, ei au luat bătaie! Conform regulamentului în vigoare, conform directivelor FIFA și UEFA.

Nu doar Colțescu. Colțescu mai puțin. Pe toți ăia din cabină și de pe margine. Păi cum, mă, îl faci tu să dea drumul la meci și după îl oprești? Ce fel de ajutori îi dai tu, mă? Îl îngropi! Îngropi arbitrajul românesc.

Greșeală uriașă, fără precedent. Dar să fiu sincer, eu m-am bucurat pentru Rapid. Mi-aș dori să văd meciuri Rapid – FCSB, Rapid – Dinamo. Dar nu m-a impresionat nimic. Niciun jucător. Să mă fi impresionat un jucător. Nimic. Poate fundașul dreapta (n.r. – Braun).

Ce sistem? Varză a la Cluj”, a declarat Dumitru Dragomir pentru Fanatik.

Pentru Rapid urmează un meci în Giulești contra celor de la CFR Cluj, sâmbătă, 20 iulie, de la ora 21:30.