EXCLUSIV E OUT după FCSB - Petrolul: ”Ruptură de ligament încrucișat. Va lipsi 6-8 luni”

FCSB - Petrolul fabricio baiano FCSB petrolul Superliga
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 14:34
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 14:35

Meciul dintre FCSB și Petrolul Ploiești s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Deși cei de la FCSB s-au plâns de arbitraj după această partidă, fotbaliștii de la Petrolul au fost cei care au ieșit Fabricio Baiano (32 de ani) și Gicu Grozav (33 de ani) au ieșit accidentați în prima parte a jocului, iar Mihnea Rădulescu și Alexandru Tudorie au fost tamponați serios de jucătorii campioanei.

Mijlocașul brazilian nu a mai putut continua partida după un duel cu Darius Olaru și a fost înlocuit cu Denis Radu. Verdictul este unul crunt pentru Baiano: ruptură de ligament încrucișat.

Fabricio Baiano, OUT după FCSB - Petrolul

Claudiu Tudor, președintele celor de la Petrolul, spune că sud-americanul va lipsi de pe gazon o lungă perioadă de timp, mai exact între șase și opt luni.

„Eu spun că și acolo e roșu clar (n.r. - la faultul lui Radunovic asupra lui Mihnea Rădulescu). Mihnea și acum are bandaj pe nas, Baiano are ruptură de ligament încrucișat, Gicu după primul duel a ieșit șifonat cu o accidentare în minutul șapte. Nu ne așteptam ca într-un meci cu FCSB să ieșim așa de șifonați.

Baiano sigur va lipsi o perioadă lungă, șase sau opt luni. La Grozav așteptăm astăzi verdictul să vedem dacă-l putem folosi vineri. Sperăm să nu fie ceva grav”, a spus Claudiu Tudor, în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.

Fabrício Santos de Jesus, pe numele său complet, a fost transferat de Petrolul în luna iulie din Japonia, de la SC Sagamihara. În cariera sa a mai jucat în Brazilia, Portugalia și Turcia.

Petrolul, locul șase în Superligă

Egalul obținut în prelungiri cu golul marcat de Alexandru Tudorie o menține pe Petrolul în zona locurilor de play-off, cu 15 puncte. Ploieștenii sunt la egalitate cu CFR Cluj și la un punct distanță de următoarele două clasate, Dinamo și Universitatea Craiova.

Prahovenii rămân cu o singură înfrângere în acest sezon de Superligă, cea cu Dinamo (4-1), și se pregătesc pentru următoarea partidă din campionat, care va avea loc vineri, împotriva celor de la Hermannstadt.