Echipa care a anunțat că vrea în play-off-ul Superligii, făcută praf: ”O formație de maidan, o echipă de la ţară. N-am văzut așa ceva”

Superliga Marius Baciu Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 20:28
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 20:28

Marius Baciu a criticat foarte dur o echipă din prima ligă a României, după prestația avută în runda a 2-a a întrecerii sezonului 2024-2025.

Fostul antrenor de la Concordia Chiajna, Juventus București sau Academica Clinceni a fost dezamăgit de modul în care s-a comportat o formație, care a pierdut la scor, deși are pretenții de play-off-ul Superligii României, mai ales datorită schimbărilor făcute în această vară.

Marius Baciu a criticat Petrolul după partida cu Dinamo

Marius Baciu a fost dur cu Petrolul, care nu a avut șanse în fața lui Dinamo. ”Câinii roșii” au făcut spectacol și au trecut în contul lor primele trei puncte. Baciu a declarat că ploieștenii au arătat ca o echipă de la țară.

În etapa a 2-a din Superliga României, Petrolul Ploiești a pierdut categoric cu Dinamo, scor 1-4, pe ”Arcul de Triumf”. ”Lupii galbeni” au făcut, la finalul weekendului trecut, deplasarea în capitală pentru confruntarea de pe ”Arcul de Triumf”, iar la capătul celor 90 de minute Dinamo a beneficiat de toate cele trei puncte.

Abdallah a deschis scorul în minutul 12. Cătălin Cîrjan a majorat diferența în minutul 41, iar Selmani a dus scorul la 3-0 în minutul 61. Țicu a redus din diferență în minutul 82, dar Politic a transformat un penalty în minutul 86 și a închis tabela de marcaj la 4-1.

Petrolul, eșec la scor în deplasarea cu Dinamo

Marius Baciu a comentat cele întâmplate în București.

”Poziţia defensivă sau reacţia după ce au pierdut mingea ... e ca o echipă de maidan, o echipă de la ţară. Pe cuvântul meu de onoare! N-am văzut aşa ceva.

Ca şi Ţicu, pleacă în centru în loc să rămână în zona lui. Fără niciun fel de modestie, uitaţi-vă la Ţicu, unde pleacă el în centru acolo numai el ştie.

Stau patru în zonă centrală, îl lasă liber pe Abdallah. Ce distanţă e între ei ...

Chiar nu vreau să jignesc, dar ce am văzut aici, şi nu numai aici, la golul trei sau al doilea, acelaşi lucru, jaloane”, a spus Marius Baciu la Prima Sport.

Petrolul, un punct în două etape

Victoria clară o plasa pe Dinamo, imediat după meci, pe locul 5 în clasament, în timp ce Petrolul rămâne cu un singur punct după două etape. În prima rundă, Petrolul a remizat, 0-0, cu Gloria Buzău, pe ”Ilie Oană”.

În etapa a 3-a, formația din Ploiești va întâlni, pe teren propriu, Rapid.