Roș-albaștrii au deblocat tabela de marcaj în minutul 26, după ce Daniel Bîrligea l-a învins fără emoții pe Adnan Golubovic. În actul secund, Alexandru Musi a pus cireașa pe tort în minutul 90+3.

Mihai Stoica, managenrul general de la FCSB, a analizat evoluția echipei sale din derby și s-a arătat impresionat de unul dintre jucătorii echipei sale.

Oficialul campioanei l-a remarcat pe Daniel Bîrligea, atacantul transferat de Gigi Becali de la CFR Cluj pentru două milioane de euro, care a impresionat într-un timp destul de scurt la FCSB.

MM Stoica: ”Bîrligea e un câștig imens”

”Un câştig imens şi nu neapărat pentru că a marcat un gol senzaţional, ci pentru atitudinea pe care a avut-o pe tot parcursul meciului este Daniel Bîrligea.

Tot timpul ne minunam că joacă doar 60-65 de minute (n.r. la CFR), dar are o capacitate de efort extraordinară. Având nişte probleme medicale la pauză, când a văzut că au căzut alţii, a rămas, a alergat, a făcut pressing permanent. A fost uluitor pentru mine!

Pare genul de fotbalist educat în Italia, care ştie că veni şi rândul lui dacă o să fie serios. Mi se pare că a fost acordat uşor cartonaşul galben (n.r. lui Bîrligea), asta nu înseamnă că am ce să reproşez arbitrajului. Consider că a fost un arbitraj care s-a ridicat chiar peste nivelul meciului”, a spus MM Stoica, la Prima Sport.

Dinamo - FCSB 0-2

În urma rezultatului, FCSB urcă în play-off: se află pe locul 5 cu 19 puncte (5 victorii, patru remize și 3 eșecuri), după 12 meciuri disputate în SuperLiga.

De cealaltă parte, Dinamo coboară în play-out: se situează pe locul 7 cu 18 puncte (4 victorii, 6 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri), după 13 etape disputate.