Giuleștenii au nimicit-o pe Farul Constanța cu un categoric 5-0, pe stadionul "Superbet Arena" din Giulești.

În fața unui public entuziast, „Vulturii vișinii” au dominat meciul de la un capăt la altul, reușind să îi înfrângă fără drept de apel pe „marinarii” antrenați de Gică Hagi.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 13, prin Andrei Borza, fost jucător la Farul, care a speculat o pasă excelentă de la Claudiu Petrila și a reușit să treacă cu ușurință de apărarea adversă.

Până la pauză, Rapid și-a mărit avantajul, grație golurilor înscrise de Petrila (30') și Alexandru Pașcanu (40').

În repriza a doua, Alex Dobre, debutantul de la Rapid, a pus „cireașa pe tort” cu o „dublă” spectaculoasă.

Primul său gol a venit în minutul 72, când Cristi Manea i-a oferit o pasă ideală, iar Dobre a executat perfect la colțul lung, înșelându-i pe constănțeni.

Cel de-al doilea gol a fost înscris în minutul 90+5, după o altă acțiune frumoasă, de data aceasta din pasa lui Claudiu Micovschi.

Farul a avut o șansă să reducă din diferență în minutul 58, când Denis Alibec a marcat, însă golul său a fost anulat pentru offside.

"Eroul" Petrila a dat verdictul despre transferurile făcute la Rapid

La finalul partidei, Claudiu Petrila, unul dintre cei mai importanți jucători ai Rapidului, a vorbit despre victoria categorică și despre impactul pe care transferurile recente l-au avut asupra echipei.

Jucătorul a menționat că venirea unor fotbaliști experimentați precum Aaron Boupendza, Alex Dobre și Clinton N'Jie a adus un plus de forță și creativitate în atac.

"În sfârșit, pot să vin și eu mai fericit la interviu! O victorie mare pentru noi, prima acasă din acest sezon.

E plăcut. Cred că după mult timp am simțit că avem forța să ne batem de la egal la egal cu orice echipă.

Se pare că ne simțim bine în acest sistem, avem mai multe unghiuri de pase și am făcut o treabă bună astăzi, dar mai avem de muncit.

Motivația a fost la cel mai înalt nivel. Era presiune pe noi, nu mai câștigasem acasă de foarte mult timp. Am vrut să îi facem pe fani să plece acasă cu zâmbetul pe buze.

Am fost mai închegați și ne bucurăm de această victorie.

(n.r - despre transferurile noi) Este exact ce ne lipsea: avem mai multă forță în atac, ținem mai mult de minge și se vede că jucătorii au evoluat la un nivel bun, având experiență în spate.

Suntem pregătiți de derby, dar avem timp să ne pregătim și mai bine.

După mult timp, am reușit să câștigăm și să cântăm alături de fani. Sperăm ca pe viitor să le oferim mai multe momente de acest gen.

Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Dacă nu legăm un alt meci bun în weekend, această victorie va fi degeaba", a spus Claudiu Petrila, la finalul celor 90 minute.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul 10 în Superligă, cu 16 puncte în 13 meciuri jucate.

Pentru giuleșteni acum urmează derby-ul cu FCSB, duminică, 27 octombrie, nu mai devreme de ora 21:00. Partida va putea fi vizionată în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro.