Buzoienii au primit vizita sibienilor vineri seară pe arena din Crâng, în etapa #13 din sezonul regulat al SuperLigii României. La capătul celor 90 de minute, Gloria a marcat de 3 ori și a obținut toate cele 3 puncte.

Eugen Neagoe jubilează după victoria cu Hermannstadt: ”Budescu merită felicitat”

După meci, Eugen Neagoe a vorbit despre evoluția elevilor săi și a pus în lumină faptul că Budescu merită felicitat pentru evoluția sa, în ciuda faptului că nu s-a antrenat o săptămână din cauza unei ușoare accidentări.

”Este o victorie mare pentru noi, cu toate că am avut niște dificultăți în ultimele zile. Budescu nu s-a antrenat o săptămână, dar a tras de el. Merită felicitat pentru efortul mare făcut.

Tavares a venit joi dimineața. Băieții merită felicitați. Efectiv, nu au avut nicio situație de a marca în prima repriză. Penalty-ul a fost clar. În repriza a doua am făcut spectacol. Am ratat ocazii imense.

Ișfan, de la el avem așteptări mari. Și Pîrvulescu a intrat bine. Ișfan a făcut o primă repriză modestă, dar în partea a doua a avut realizări.

Eu nu am mințit jucătorii. El (n.r. Budescu) știe ce vreau de la el. El e foarte valoros, asta știe toată lumea. Echipa are nevoie de calitatea lui.

Eu am mai lucrat la Astra. Merită felicitări. E un băiat de caracter. Este un jucător de echipă. Golul doi a fost spectacol. Le lucrăm. Băieții merită felicitări”, a spus Eugen Neagoe.

Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 45+2 din penalty. În actul secund, fotbalistul a majorat diferența în minutul 71, după o fază de pus în ramă realizată de băieții lui Neagoe. În minutul 90+4, Matos a închis tabela de marcaj la 3-0.