Echipa din ”Crâng” s-a deplasat duminică la Capitală pentru duelul cu campioana României din a 12-a rundă a sezonului regulat din SuperLiga României. Gloria Buzău a pierdut însă în cele din urmă confruntarea de pe Arena Națională, chiar dacă a deschis scorul în minutul 5.

Eugen Negoe, fără perdea după eșecul Gloriei Buzău: ”Mi-am pus ochelarii: FCSB, nicio ocazie”

Eugen Neagoe a precizat că FCSB nu a avut nicio ocazie în prima repriză și a semnalat că elevii săi au fost temători în actul secund.

”Dacă am văzut eu bine, FCSB nu a avut nicio ocazie în prima repriză, de asta mi-am luat ochelarii. Am făcut acea greșeală, un fault inutil și au dat un gol din lovitură liberă, dar repet, nu cred că au avut șut pe poartă în prima repriză.

În repriza a doua am fost temători, cu toate că le-am zis la pauză că trebuie să avem curaj, să jucăm cu personalitate. Am primit golul al doilea foarte ușor.

Puteam să egalăm, era clar că FCSB va ceda fizic. Spre finalul partidei trăgeau de timp. Nu trebuia să primim golul 3. Era foarte important să nu pierdem, dar îi felicit pe cei de la FCSB pentru victorie.

Nu a fost un joc rău, am jucat pe terenul campioanei, o formație care ne reprezintă în Europa. Băieții au făcut un joc bun, trebuia să le punem poarta în pericol de mai multe ori.

A fost frumos golul lui Jipa, am marcat de două ori, dar am primit 3. Acest lucru nu mi-a plăcut. Trebuie să muncim mai mult. Băieții au făcut un efort foarte mare, însă nu a fost suficient”, a spus Eugen Neagoe după meci.

Roș-albaștrii s-au văzut conduși încă din primele minute, după golul lui Jipa (5'). Tavi Popescu a restabilit însă egalitatea (39') și a realizat ”dubla” în actul secund (67'). Daniel Bîrligea a dus scorul la 3-1, iar Mike Cestor a închis tabela de marcaj la 3-2 în minutul 87.