Farul Constanța - CFR Cluj 0-3 | Dan Petrescu i-a răpus "marinarii" lui Gică Hagi!

Farul Constanta CFR Cluj Dan Petrescu Gheorghe Hagi Superliga
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 20:38
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 20:41

Partida dintre Farul Constanța și CFR Cluj poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Farul Constanța - CFR Cluj 0-3

Minutul 90+4: Sebastian Colțescu a fluierat finalul partidei! Cele două formații se vor întoarce în vestiare, iar ardelenii vor sărbători cele trei puncte câștigate în drumul spre Cluj.

Minutul 90+4: GOOOL CFR Cluj! Meriton Korenica a pus cireașa pe tort! Kosovarul l-a taxat pe Buzbuchi în ultimele momente ale partidei.

Minutul 77: Ionuț Vînă trimite o torpilă de la distanță. Plasamentul nu a fost cel mai excelent și mingea a ajuns în tribunele stadionului din Ovidiu, Constanța.

Minutul 75: Grigoryan își încearcă norocul de la distanță. Execuția nu ajunge pe spațiul porții.

Minutul 56: GOOOL CFR Cluj! Leo Bolgado a fost găsit perfect din coner. Brazilianul a reluat cu capul și nu i-a oferit nicio șansă lui Buzbuchi.

Minutul 47: Ionuț Vînă a trimis un șut de la marginea careului. Mingea a fost prea înaltă și a părăsit suprafața de joc.

S-a reluat jocul la Ovidiu.

Mintuul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 45: Louis Munteanu vede cartonașul galben.

Minutul 27: GOOOL CFR Cluj! Rocha l-a găsit perfect pe Ciprian Deac în careu, iar veteranul nu a dezamăgit! Un șut precis la colțul scurt și portarul "marinarilor" a rămas mască.

Minutul 20: Ganea i-a pus mingea perfect lui Gabi Iancu în fața porții. Atacantul a trimis slab, cu piciorul drept, dintr-o poziție ideală.

Minutul 3: O minge îl găsește pe Louis Munteanu în careu. Tânărul atacant trimite din prima, dar execuția sa trece cu mult peste poarta apărată de Popa.

Minutul 1: Start de partidă!

Farul Constanța - CFR Cluj, meci din etapa a opta a Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 18:45.

Gazdele, antrenate de Gheorghe Hagi, se află undeva pe la mijlocul clasamentului, în timp ce ardelenii lui Dan Petrescu vine după încă o eliminare rușinoasă din cupele europene, după 0-3 în fața lui Pafos FC, echipă cipriotă care a fost ciuca bătăilor în acest sezon continental.

Gică Hagi tremură! Trei jucători sunt OUT

Cu o zi înainte de meci, Gică Hagi, antrenorul Farului, a participat la o conferință de presă în care a vorbit despre dificultățile cu care se confruntă echipa sa.

Hagi a dezvăluit că nu va putea conta pe doi jucători importanți: Ionuț Cojocaru și Ionuț Larie, ambii accidentați. În plus, incertitudinea planează asupra disponibilității lui Denis Alibec, unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei.

”Este un meci acasă împotriva unui adversar foarte bun. Gândurile noastre sunt pentru a munci, a lupta, a face fotbalul nostru pentru a lua cele 3 puncte. Știu că va fi foarte greu, mai ales că adversarul e supărat după tot ce s-a întâmplat la ultimul meci.

Noi ne gândim la cele 3 puncte de care avem nevoie și să încercăm să le luăm. Trebuie să atacăm foarte bine și să ne apărăm foarte bine, practic când joci cu CFR și cu Dan Petrescu, clar trebuie să faci ambele faze foarte bine. Echipă periculoasă, foarte bună, care are jucători valoroși. La noi nu e nimic nou, Cojocaru și Larie sunt accidentați, restul sunt ok.

Nu cred că va conta absența lui Dan Petrescu de pe bancă, are un staff foarte bun și știe să comunice cu ei. De multe ori nu a stat pe bancă și lucrurile au mers foarte bine. E clar că el dacă stă pe bancă mai aduce anumite lucruri ale lui, dar...", a declarat Hagi.

Dan Petrescu, negru de supărare înaintea duelului cu Gică Hagi: ”Ce pot să fac? Așa sunt eu!”

Deși este suspendat și nu se va afla pe banca tehnică, Dan Petrescu a luat parte la conferința de presă premergătoare partidei cu Farul Constanța, unde a mărturisit că se așteaptă la un meci extrem de dificil împotriva echipei lui Gică Hagi.

Antrenorul fostei campioane a României susține că echipa sa este cu moralul la pământ după eșecul devastator suferit în fața celor de la Pafos, scor 0-3, și a declarat că este extrem de supărat pe jucătorii săi pentru eliminarea din Conference League.

”La Constanța mereu au fost meciuri foarte grele, intense, cu agresivitate, o echipă foarte bună, acum și-au revenit, au început mai greu, Hagi a găsit formula de start, în ultimele patru meciuri, aceeași echipă, știm ce ne așteaptă.

Din păcate pentru noi, suntem după un meci pierdut, moralul nu este așa de bun, drum lung, am ajuns pe la 5 dimineață, dar trebuie să ne batem, indiferent cu cine jucăm. Trebuie să scoatem maximum din acest meci, știm că va fi greu, dar dacă jucăm ca o echipă avem și noi șansa noastră.

Eu sunt supărat pe toată lumea, nu aveam voie să facem un așa meci, să facem atât de multe greșeli individuale, primele două goluri le-am dat cadou și a fost foarte greu după aia. Ce pot să fac, așa sunt eu, nu-mi va trece mult timp această supărare. Sper să fie și ei supărați, dacă nu sunt supărați înseamnă că nu sunt fotbaliști.

Sper să nu fie 5-1, atunci nu am fost aici, dar am văzut meciul, nu a fost cel mai bun, dar Farul, acasă, poate să bată cu 5-1 pe oricine, asta e clar”, a spus Dan Petrescu la conferința de presă.