LIVE TEXT Farul Constanța - Poli Iași 2-0 | "Marinarii", victorioși în mijloc de furtună

Farul Constanta Gheorghe Hagi Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 23:19
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 23:19

Meciul dintre Farul Constanța și Poli Iași s-a disputat în cadrul rundei a patra din Superligă.

Farul Constanta - Poli Iași 2-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 85: Tailson își încearcă norocul și trimite un șut de la 20 metri distanță. Pe cât de spectaculos putea fi, Buzbuchi nu a avut probleme în a reține balonul.

Minutul 79: Iustin Doicaru caută poarta și o găsește! Tânărul trimite puternic la colțul scurt dar portarul este pe fază și elimină pericolul.

Minutul 67: Radaslavescu profită de o greșeală a defensivei adverse și rămâne singur cu portarul. Tânărul mijlocaș este încurcat de apa de pe teren și trimite mingea în afara terenului, deși se afla într-o poziție excelentă.

A reînceput partida la Ovidiu.

Minutul 65: După cum am pregonizat, partida a fost oprită din cauze meteorologice.

Minutul 62: Problemele se țin în lant la Ovidiu! A început o furtună teribilă. Viziunea este afectată.

Minutul 60: Iancu se trezește cu mingea la picioare în careul ieșenilor. Atacantul șutează grăbit și mingea trece pe lângă poarta lui Fernandez.

Minutul 52: Tailson ajunge cu mingea la picior în careu. Brazilianul a fost "luat în primire" de apărarea adversă și nici nu a avut șansa de a șuta.

A început repriza secundă!

Mintuul 45+11: GOOL Farul! Grameni trimite o centare precisisă în careu care îl găsește pe Gabi Iancu. Atacantul reia cu capul și baga mingea în "ațe".

Minutul 35: A cedat nocturna pe stadionul din Ovidiu. Meciul s-a reluat după aproximativ 10 minute de așteptare în beznă.

Minutul 34: GOOOL Farul! Rivaldinho deschide scorul pentru "marinari"! Cristi Ganea l-a găsit perfect pe brazilian, care a trebuit doar să împingă mingea în poarta goală.

Minutul 30: Tailson trimite un șut de la distanță. Execuția a fost lipsită de forță, iar balonul a fost interceptat lejer de către portarul Fernandez.

Minutul 21: Cristi Ganea ajunge la capătul unei centrări, însă execuția a lăsat de dorit. Balonul a lovit plasa laterala.

Minutul 12: O minge îl găsește pe Samayoa în careu. Fundașul încearcă să împingă mingea în poartă, dar Buzbuchi scoate senzațional.

Minutul 6: Ce ocazie! Andrei Gheorghiță a fost lansat perfect de Tailson. Rămas singur cu portarul, atacantul șutează. Buzbuchi a avut un reflex de portar mare și a respins balonul.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Gustavo, Cr. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grygoryan

Rezerve: Ducan - Sîrbu, Dănuleasa, Grosu, Queirós, Radaslavescu, Casap, N. Popescu, Dican, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian

Antrenor: Gheorghe Hagi

Poli Iași: J. Fernandez - Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas - A. Roman, Bordeianu - Tailson, Gouet, V. Gheorghe - A. Gheorghiță

Rezerve: T. Niga - Atanaskoski, Guilherme, Claudio Da Silva, Stefanovici, Itu, Miskovic, D. Ciobanu, M. Tănasă, L. Mihai, Harrison, Kamberi

Antrenor: Anthony Da Silva

Farul Constanța - Poli Iași, meci din etapa 4 a Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 21:00.

După primele trei runde, echipa lui Gheorghe Hagi este pe ultimul loc, fără vreun gol marcat!

Statisticile întâlnirilor dintre Farul Constanța și Poli Iași

6 mai 2024, FC Hermannstadt - Poli Iaşi 0-1: a fost singura victorie reuşită de moldoveni în precedentele 15 deplasări din SuperLigă, interval în care au mai înregistrat pe teren advers cinci rezultate de egalitate şi nouă partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 23 de ori, de 14 ori au câştigat dobrogenii, de cinci ori s-au impus ieşenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare din campionat a avut loc pe 24 septembrie 2012, Viitorul - CSM Poli Iaşi 1-0, gol înscris de Nicolae Dică.

Întâiul succes bifat de moldoveni: 20 februarie 2015, Viitorul - Poli Iaşi 0-3 (Ciucur dublă, Plămadă).

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 30 septembrie 2017, Viitorul - Poli Iaşi 5-2 (4 goluri G. Ţucudean, A. Chiţu, respectiv Platini şi Jo Santos).

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 1 decembrie 2023, Poli Iaşi - Farul 2-3, marcatori S. Harrison, A. Roman / C. Budescu, Rivaldinho, L. Munteanu. (Info: LPF)