Farul Constanța - Universitatea Craiova 3-3. Final nebun! Hattrick-ul lui Mitriță îi ajută pe oltenii să revină de la 0-3

Farul Constanta Constantin Galca Gheorghe Hagi LPF Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 13 Mai 2024, 22:25
Data actualizarii: Luni 13 Mai 2024, 22:37

Universitatea Craiova a remizat cu Farul Constanța, scor 3-3, în etapa a noua din Superliga României.

Astfel, după acest rezultat, oltenii rămân pe a treia poziție în play-off, cu 41 de puncte, la două lungimi în urma celor de la CFR Cluj.

Universitatea Craiova a revenit de la 0-3 în meciul cu Farul

Formația pregătită de Gică Hagi a deschis scorul în minutul 36, prin Louis Munteanu, care a transformat un penalty obținut de Luca Andronache.

Constănțenii își puteau dubla avantajul în minutul 48, însă Popescu a intervenit spectaculos la execuția cu capul a lui Grigoryan. Totuși, scorul a devenit 2-0 în minutul 52, după o centrare a lui Ganea și o finalizare din fața porții a lui Louis Munteanu.

Constănțenii au marcat și trei minute mai târziu, prin Queiros, care a șutat din careu și l-a învins pe Laurențiu Popescu.

Oltenii au redus din diferență în minutul 77, prin Alex Mitriță, care a transformat un penalty obținut de Ivan, după un duel cu Dina Grameni.

Mitriță a făcut ”dubla” în minutul 89, când a șutat imparabil din apropierea porții lui Buzbuchi.

Pe final, Chivulete a dictat penalty pentru formația din Bănie, după o intervenție a lui Nedelcu a lui Alex Mitriță, iar fotbalistul oltenilor a făcut ”hattrick-ul”.

Clasamente oferite de Sofascore

Farul Constanța - Universitatea Craiova 3-3

Min. 90+11: Final de meci!

Min. 90+10: Ocazie Universitatea Craiova! Raul Silva este aproape să înscrie cu capul.

Min. 90+7: GOOOL Universitatea Craiova! Mitriță înscrie de la 11 metri.

Min. 90+5: Penalty pentru Universitatea Craiova! Mitriță este faultat în careu de Nedelcu, iar Chivulete dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 89: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Mitriță șutează imparabil din careu și îl învinge pe Buzbuchi.

Min. 77: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Mitriță înscrie de la 11 metri.

Min. 73: Penalty pentru Universitatea Craiova! Ivan este faultat în careu de Grameni, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 63: Ocazie Farul! Grigoryan avansează spre poartă, șutează, balonul este respins și ajunge la picioarele lui Vînă care șutează, însă Laurențiu Popescu intervine salvator.

Min. 61: Ocazie Universitatea Craiova! Alex Mitriță pătrunde în careul constănțenilor, driblează și șutează pe lângă poartă.

Min. 55: GOOOL FARUL! Grigoryan centrează în careu, balonul este deviat și ajunge la Queiros, care trimite în poarta oltenilor.

Min. 54: Ocazie Farul! Louis Munteanu șutează din careu, dar Popescu respinge foarte bine.

Min. 52: GOOOL FARUL! Ganea trimite în fața porții, iar Louis Munteanu trimite balonul în poartă.

Min. 48: Ocazie Farul! Louis Munteanu centrează din partea stângă, iar Grigoryan trimite cu capul, însă Popescu respinge superb de pe linia porții.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45: Finalul primei reprize!

Min. 36: GOOOL FARUL! Louis Munteanu înscrie de la 11 metri.

Min. 34: Penalty pentru Farul! Vlădoiu îl faultează în careu pe Andronache, iar arbitrul dictează penalty.

Min. 29: Ocazie Farul! Queiros expediază un șut puternic din afara careului, dar trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 3: Ocazie Farul! Grameni șutează de la marginea careului, dar puțin peste poarta formației din Bănie.

Min. 2: Ocazie Farul! Queiros șutează de la distanță, dar mingea trece peste poarta oltenilor.

Min. 1: Începe meciul!

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Popescu, Marins, Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan, Munteanu, Andronache

Rezerve: Mușat, Dussaut, Grosu, Dănuleasa, Boli, Nedelcu, Popescu, Casap, Deaconu, Stoian, Doicaru, Rivaldinho

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Silva, Bancu – Crețu, Anzor – Danciu, Mitriță, Houri – Ivan

Rezerve: Lazar, Căpățână, Soiri, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Bana, Barbu, Blesa, Koljic, Markovic

Oltenii trag tare pentru locul 2, echivalent cu calificarea sigură în cupele europene.

În campionatul curent, oltenii au avut evoluţii bune pe teren advers, aceştia suferind doar o înfrângere în precedentele nouă deplasări din Superligă (7 aprilie 2024, FCSB - Universitatea Craiova 2-0), interval în care au mai înregistrat din postura de vizitatori şase succese şi două rezultate de egalitate.

Ultimul meci Universitatea Craiova - Farul s-a terminat 1-2 luna trecută

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 31 de ori, fiecare grupare şi-a trecut în cont câte 12 victorii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 8 august 2014, Universitatea - Viitorul 2-2 (dublă Curelea / dublă B. Mitrea), scrie LPF pe site-ul oficial, luând astfel drept referință nu vechiul club Farul Constanța, ci fostul club Viitorul Constanța vs. CS Universitatea Craiova! Meciurile din Divizia A dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța NU sunt așadar contabilizate.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 12 aprilie 2024, Universitatea Craiova - Farul 1-2, marcatori Ştefan Baiaram, respectiv Ionuţ Cojocaru - dublă.

Gică Hagi vs Costel Gâlcă, duelul ”Generației de Aur”

Partida ne va oferi şi un duel special la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Gheorghe Hagi şi Constantin Gâlcă, foşti colegi la naţională între 1993 – 2000.

Aceştia au participat împreună la patru turnee finale, CM 1994 şi 1998, şi CE 1996 şi 2000, reuşind, alături de ceilalţi colegi, cele mai frumoase rezultate din istoria tricolorilor, subliniază LPF.