Farul - Sepsi 1-4. Trupa lui Hagi, umilită la Ovidiu! Rapidul, pe ultima poziție în play-off

Farul - Sepsi Superliga Romaniei Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 03 Mai 2024, 22:00
Data actualizarii: Vineri 03 Mai 2024, 22:05

Sepsi a umilit-o la Ovidiu pe Farul Constanța, scor 4-1, în etapa a opta din play-off-ul Superligii.

Cu cele trei puncte obținute pe stadionul Farului, Sepsi trece pe locul cinci în clasament, cu 31 de puncte, la două lungimi în fața Rapidului, în timp ce trupa lui Hagi rămâne pe a patra poziție a clasamentului cu 35 de puncte.

Sepsi Sf. Gheorghe s-a distrat la Ovidiu

Safranko a deschis scorul încă din al doilea minut al partidei, după o pasă de manual care i-a aparținut lui Marius Ștefănescu. Tot atacantul slovac a marcat și în minutul 22, după o eroare în defensivă a lui Dragoș Nedelcu.

Zece minute mai târziu, Safranko a reușit hattrick-ul. Covăsnenii au combinat frumos în careul advers, iar Safranko l-a învins pentru a treia oară pe Buzbuchi.

În minutul 42, arbitrul Adrian Cojocaru a decis să întrerupă meciul din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor celor de la Farul, însă partida s-a reluat după doar câteva minute.

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată, iar ambele formații au lovit bara. Mai întâi, a fost ocazia lui Louis Munteanu, care a nimerit bara laterală cu un șut cu stângul expediat din careu, iar mai apoi, Marius Ștefănescu a avut o execuție senzațională din careu, însă a nimerit transversala.

În minutul 69, scorul a devenit 4-0, după ce Matei a înscris în poarta goală din pasa lui Marius Ștefănescu. Pe final, constănțenii au reușit să marcheze golul de onoare prin Mihai Popescu.

Clasamente oferite de Sofascore

Farul Constanța - Sepsi 1-4

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+3: GOL FARUL! Mihai Popescu marchează din apropierea porții, după o respingere greșită a lui Niczuly.

Min. 69: GOL SEPSI! Ștefănescu trimite perfect pe lângă Buzbuchi, iar Matei înscrie în poarta goală.

Min. 61: Ocazie Sepsi! Ștefănescu are o execuție superbă din interiorul careului, dar balonul lovește bara transversală.

Min. 60: Ocazie Farul! Louis Munteanu șutează cu stângul din interiorul careului, însă nimerește bara laterală.

Min. 46: Startul reprizei secunde!

Min. 45+8: Finalul primei reprize!

Min. 42: Partida este întreruptă din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor constănțeni.

Min. 34: GOL SEPSI! Andres Dumitrescu îi pasează cu călcâiul lui Kallaku, acesta trimite în fața porții pentru Safranko, care înscrie pentru a treia oară.

Min. 22: GOL SEPSI! Covăsnenii recuperează un balon în jumătatea adversă, mingea ajunge la Safranko, Nedelcu ratează o intervenție în interiorul careului, iar Safranko șutează și dublează avantajul covăsnenilor.

Min. 6: Ocazie Farul! Louis Munteanu șutează puternic de la marginea careului, dar Niczuly respinge în lateral, balonul sare la Grigoryan, dar acesta ratează cu poarta goală.

Min. 2: GOL SEPSI! Ștefănescu îi pasează lui Șafranko, acesta scapă singur cu portarul și deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul!

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Boli, Kiki - Vînă, Nedelcu, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho

Rezerve: Șt. Mușat - Dussaut, Sîrbu, Dănuleasă, Cr. Ganea, Grosu, Queiros, N. Popescu, Casap, R. Deaconu, Benchaib, L. Andronache

Sepsi: Niczuly - Rența, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - K. Varga, Alimi, C. Matei, Ștefănescu - Kallaku, Safranko

Rezerve: Moldovan, Gedo, Aganovic, R. Varga, Kocsis, Batzula, Debeljuh

• Echipa lui Gheorghe Hagi ocupă locul al patrulea în clasamentul Superligii, cu 34 de puncte, în timp ce Sepsi, formație pregătită de Bernd Storck, se situează pe locul șase în play-off, cu 28 de puncte.
  • FCSB e campioană matematic în Superliga României după ce etapa trecută a învins-o pe Farul, scor 2-1, pe Arena Națională.

Şapte victorii, şapte remize şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de dobrogeni pe teren propriu în acest sezon. De partea cealaltă, covăsnenii au câştigat şase dintre cele 18 deplasări din ediţia curentă, iar de alte două ori au terminat la egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 21 ori, de nouă ori s-au impus dobrogenii, de patru ori au câştigat covăsnenii, ia alte opt partide s-au terminat la egalitate.

Întâia confruntate a avut loc pe 5 august 2017, Sepsi OSK - Viitorul 1-0, gol înscris de Attila Hadnagy, în minutul 90+2.

Două dintre cele opt remize au înregistrat scor alb pe tabelă, ambele pe terenul grupării din Sf. Gheorghe (22 februarie 2019 şi 1 aprilie 2019).

Ultimul succes din contul ardelenilor în campionat: 12 decembrie 2021, Sepsi OSK - Farul 1-0, scrie LPF.

Cea mai recentă dispută din SuperLiga României: 5 aprilie 2024, Sepsi - Farul 1-1, marcatori Pavol Safranko, respectiv Louis Munteanu.

De reamintit că, s-au întâlnit şi în startul stagiunii competiţionale curente, pe 8 iulie 2023, în Supercupa României 2023, Farul - Sepsi OSK 0-1.

Farul - Sepsi, de la 20:00, în Superliga României. Cum a prefațat meciul Louis Munteanu

"Vom avea un meci greu, Sepsi are o echipă foarte bună. În ultima partidă direct, chiar au jucat bine, în special în prima repriză. Trebuie să facem un nou meci bun acasă și sperăm să luăm cele trei puncte. Mai avem trei finale, două meciuri acasă. E clar că trebuie să câștigăm și să facem un meci bun", a declarat într-o conferință de presă Louis Munteanu, atacantul Farului.

Jucător care aparține de gruparea italiană Fiorentina, Louis Munteanu e dorit la FCSB de Gigi Becali. Patronul roș-albaștilor și-a făcut lista de cumpărături la capitolul atacanți. Latifundiarul îi mai vrea la vară pe Denis Alibec și Alexandru Mitriță.

Mediile de vârstă

Farul Constanţa - 25 ani şi o lună.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - 26 ani şi şapte luni.

41 de jucători a utilizat Farul pe durata acestui sezon, dintre care 25 au contribuit la reuşitele constănţenilor cu cel puţin un gol şi / sau o pasă decisivă.

Sepsi OSK s-a bazat pe 28 de fotbalişti, opt dintre ei fiind debutanţi în SuperLiga României.