Rapid a obținut o victorie categorică în Giulești, prima după aproximativ cinci luni de secetă, iar seara gazdelor a fost umbrită doar de eliminarea lui Hromada din finalul jocului.

Lukas Hromada, eliminat în Rapid - Farul 5-0! Ratează derby-ul cu FCSB

În minutul 89, la scorul de 4-0 pentru Rapid, Hromada a comis un fault foarte periculos și complet inutil asupra lui Nicolas Popescu, la mijlocul terenului. Slovacul a pus talpa pe gamba jucătorului de la Farul, însă arbitrul Andrei Moroiță a acordat inițial doar cartonașul galben.

Centralul a fost chemat la monitorul VAR, a revăzut faza și imediat și-a schimbat decizia: direct cartonaș roșu pentru Jakub Hromada. Astfel s-a restabilit egalitatea numerică, Gabriel Dănuleasă fiind și el eliminat cu zece minute înainte.

Hromada, titular contra Farului, va fi suspendat cel puțin două etape, iar mijlocașul slovac va rata cu siguranță derby-ul cu FCSB, programat duminică, de la ora 21:00, pe Arena Națională.