Faza controversată din Dinamo – FCSB! ”Câinii Roșii” au cerut penalty, dar au fost ignorați de arbitru Superliga

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo de pe Arena Națională cu scorul de 2-0, în etapa a 13-a din Superliga României.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 26, cu o execuție superbă, iar scorul final a fost stabilit de Alexandru Musi, în prelungiri.

Jucătorii lui Dinamo au cerut penalty în minutul 68

Totuși, în minutul 68, s-a petrecut o fază care putea schimba complet soarta partidei. Jucătorii lui Dinamo au solicitat o lovitură de la 11 metri după un duel petrecut între Hakim Abdallah și Risto Radunovic.

• 199ab96f F0d5 472c 8e88 0255680ba20f

Abdallah, atacantul intrat pe teren în minutul 53, a urmărit un balon la marginea careului celor de la FCSB, însă Risto Radunovic a apărut din spate și l-a incomodat pe fotbalistul lui Dinamo.

În ciuda protestelor celor de la Dinamo, arbitrul Marian Barbu a lăsat jocul să continue, deoarece Hakim Abdallah a fost cel care s-a băgat în fața fundașului muntenegrean.