FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3 | Victorie pentru trupa lui Dorinel Munteanu la finalul unui meci nebun

FC Botosani Bogdan Andone Dorinel Munteanu Otelul Galati Superliga Romaniei Superliga
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 20:30
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 20:41

FC Botoșani a pierdut meciul cu Oțelul Galați, scor 2-3, din prima etapă a noului sezon al Superligii, după ce a revenit de 0-1 și a condus cu 2-1.

FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3

Oaspeţii au deschis scorul la Botoşani, în minutul 6, prin Alexandru Pop, care a primit de la Maciel. Gazdele au egalat în minutul 33, când a înscris Friday Adams şi la pauză scorul a fost 1-1. După reluare, Dorinel Munteanu a primit un cartonaş galben, iar botoşănenii au reuşit să preia conducerea în minutul 56, la şutul lui Mailat. Imediat după repunerea balonului de la centru, gazdele au trecut pe lângă majorarea scorului. Chică-Roşă a pasat în careu pentru Mailat, iar acesta a trimis pe lângă poartă.

Replica gălăţenilor a venit repede, aceştia preluând conducerea în numai trei minute. Mai întâi Oţelul a egalat în minutul 65. Centrare Cisotti, din corner, şi Zivulic a înscris cu o lovitură de cap. Aceeaşi fază s-a repetat, la indigo, în minutul 68, iar Zivulic a marcat pentru 3-2. Un fault de joc a declanşat o criză de nervi a lui Bogdan Andone, care a fost eliminat în minutul 84 şi a plecat la vestiare traversând ostentativ terenul de joc. Arbitrul Cristian Moldoveanu a prelungit meciul cu nouă minute, iar rezultatul final a fost favorabil oaspeţilor. Oţelul s-a impus cu 3-2 şi se află în fruntea clasamentului Superligii, alături de CFR Cluj.

FINAL

Min. 67: GOOOL Oțelul Galați! Diego Zivulic a marcat cu capul după o lovitură de la colț.

Min. 65: GOOOL Oțelul Galați! Diego Zivulic a restabilit egalitatea după o lovitură de la colț.

Min. 59: Ocazie pentru FC Botoșani! Adrian Chica-Rosa a șutat la poartă după ce a driblat un adversar în colțul careului de 16 metri, însă Popescu a respins până la Mailat, care a șutat în forță, însă a trimis la o palmă de poartă.

Min. 56: GOOOL FC Botoșani! Sebastian Mailat primește în marginea careului de 16 metri și trimite plasat cu "latul" la colțul lung.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 33: GOOOL FC Botoșani! Aldair trage la poartă din afara careului după o lovitură de la colț, iar un jucător al Oțelului blocheză balonul, care sare la Friday Adams, iar acesta restabilește egalitatea cu un șut în dreapta.

Min. 26: Ocazie pentru FC Botosani! Adams trimite un șut periculos spre poarta lui Popescu, însă goalkeeper-ul gălățenilor a trimis baonul în corner.

Min. 15: Arbitrul partidei oprește meciul. Pauză de hidratare.

Min. 6: GOOOL Oțelul Galați! Cizoiti recuperează un balon și îl lansează pe Frederic, acesta avansează în viteză apoi pasează în interiorul careului pentru Pop, care îl învinde pe Pap.

Min. 1: A început partida!

FC Botoșani - Oțelul, echipele de start

FC Botoșani: Pap - Țigănașu, Celea, Miron, Petro - David Gabriel, Aldair - Friday, Mouaddib, Mailat - Chică Roșă; Rezerve: Kukic, A. Ciobanu, Sadiku, Pavlovic, G. Romano, E. Florescu, D. Șerban, Z. Mitrov, Enzo Lopez, Bodișteanu, L. Fulop; Antrenor: Bogdan Andone.

Oțelul Galați: I. Popescu - Adăscăliței, Cisse, Stefanovic, S. Rus - Cisotti, Zivulic, J. Pedro - Frederic, A. Pop, Duric; Rezerve: Kovalov, Yabre, Farcaș, Zhelev, Tănasă, Samuel Teles, I. Neagu, C. Chira, Gallo, Hofman, N. Roșu, D. Maftei; Antrenor: Dorinel Munteanu.

Știrea inițială

Cele două echipe se vor întâlni sâmbătă după-amiază, de la ora 18:30, pe Stadionul Municipal din Botoșani.

Ultima întâlnire dintre FC Botoșani și Oțelul Galați s-a petrecut în play-out-ul sezonului trecut și s-a încheiat cu o victorie a echipei lui Dorinel Muntenau, scor 2-0, prin golurile marcate de Pablo Gaitan (12') și Anes Rusevic (45').

În ultimele cinci partide directe dintre FC Botoșani și Oțelul Galați din campionat, echipa lui Bogdan Andone a câștigat de două ori, gălățenii au câștigat o dată, și au fost două rezultate de egalitate.

Oaspeții au terminat sezonul trecut pe a doua poziție în play-out, la doar un punct de primul lor, ocupat de UTA Arad.

De cealaltă parte, FC Botoșani a încheiat sezonul precent opt în play-out-ul Superligii României și a fost nevoită să joace un baraj împotriva divizionarei secunde CS Mioveni.