FC Botoșani - Petrolul Ploiești 0-2 | Prahovenii le-au băgat "mortu-n casă" în ultimele minute ale partidei

FC Botosani FCSB Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 18:30
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 18:30

Meciul dintre FC Botoșani și Petrolul Ploiești din etapa a opta poate fi urmărit pe Sport.ro în format LIVE TEXT.

FC Botoșani - Petrolul 0-2

Final de meci!

Minutuș 90+6: GOOOL Petrolul! Gicu Grozav a recuperat o minge în careul moldovenilor și nu a lăsat de dorit. Veteranul s-a apropiat de poartă și a trimis în forță. Scorul este 0-2.

Minutul 90+4: GOOOl Petrolul! Mihnea Rădulescu înscrie golul de 3 puncte în ultimele secunde ale meciului! Ce nebunie la Botoșani!!

Minutul 86: Mitrov vede cartonașul galben.

Mintuul 75: Jaly Mouaddib și-a încercat norocul dinafara careului, dar execuția sa a fost lipsită de precizie și a trecut peste poarta apărată de Zima.

Minutul 65: Veteranul Gicu Grozav l-a lansat pe Dumitriu, dar șutul fundașului a lăsat de dorit și a părăsit suprafața de joc.

Minutul 63: Alejandro Diez reușește să trimită mingea între buturile apărate de Zima, dar golul nu i se va trece în cont, întrucât se afla într-o poziție ilegală.

Minutul 54: Ce ratare! Miron s-a găsit cu mingea la picior în interiorul careului, dar fundașul moldovenilor a trimis în forță, iar balonul a trecut peste poarta apărată de Zima.

S-a reluat jocul la Botoșani!

Minutul 45+6: Final de primă repriză!

Minutul 45+2: Ocazie Petrolul! Ce șut! Ricardinho a trimis un șut în forță de la distanță, dar execuția sa lovește doar bara transversală.

Minutul 45: După o lovitură de la colț, Eduard Florescu încearcă să trimită o centrare periculoasă în careul prahovenilor. Veteranul Gicu Grozav a fost pe poziție și a eliminat pericolul.

Minutul 29: Gol anulat Petrolul! Tudorie a înscris, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de offside.

Minutul 22: Încă un jucător vede cartonașul galben. De această dată este vorba despre Juan Kaprof de la Botoșani.

Minutul 18: Lucian Dumitriu vede cartonașul galben.

Minutul 13: Nou venitul Tidiane Keita a scăpat pe contraatac. Francezul nu face cea mai bună alegere, se închide în unghi și șutează slab.

Minutul 10: Ștefan Bodișteanu își încearcă norocul și trimite o torpilă de la distanță. Execuția trece puțin peste poarta prahovenilor.

Minutul 7: Ocazie Botoșani!  Enzo Lopez a încercat o execuție spectaculoasă, cu exteriorul. Din păcate pentru el, precizia nu a fost de partea sa și balonul a părăsit suprafața de joc.

Minutul 1: Arbitrul Szabolcs Kovacs a fluierat startul partidei!

Echipa de start a gazdelor:

Echipa de start a oaspeților:

Știrea inițială

FC Botoșani - Petrolul Ploiești, primul meci al zilei din etapa a opta a Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 16:30.

Doar două înfrângeri au suferit moldovenii pe teren propiu în acest an calendaristic, interval în care au mai înregistrat acasă şase succese şi trei remize.

Doar FCSB și Gloria Buzău stau mai rău în clasament decât FC Botoșani

În acest debut de Superligă, FC Botoșani a acumulat 6 puncte și în clasament este doar deasupra codașelor FCSB și Gloria Buzău, ambele pe locurile de retrogradare cu câte 5 puncte.

Prahovenii au pierdut prima deplasare din campionatul curent, 1-4 cu Dinamo, apoi au reuşit afară două rezultate pozitive, 0-0 cu Universitatea Craiova şi 2-1 cu Unirea Slobozia.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 14 ori, de patru ori au câştigat botoşănenii, de nouă ori s-au impus prahovenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 26 octombrie 2013, FC Botoşani - Petrolul 1-2 (marcatori Hadnagy / Teixeira, Dore).

Întâiul succes din contul moldovenilor s-a înregistrat pe 2 decembrie 2015, FC Botoşani - Petrolul 2-1.

Anul trecut, FC Botoșani a distrus-o pe Petrolul, scor 5-0

Cea mai mare diferenţă de scor pe prima scenă: 6 februarie 2023, FC Botoşani - Petrolul 5-0.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 29 aprilie 2024, Petrolul - FC Botoşani 1-2 (C. Irobiso / A. Miron, R. Sadiku).

Antrenorul Liviu Ciobotariu a mai întâlnit Petrolul pe prima scenă de nouă ori, palmaresul fiind unul echilibrat, trei victorii, trei înfrângeri şi trei remize. Info: LPF