FC Botoșani - UTA Arad 1-0. Sadiku, eroul moldovenilor într-un meci cu o mulțime de ocazii

FC Botosani Superliga Romaniei UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 21:02
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 21:02
FC Botoșani a învins UTA Arad, scor 1-0, în runda a șasea din Liga 1. Fundașul Rijad Sadiku a înscris unicul gol al meciului după o mulțime de ocazii la ambele porți.

FC Botoșani - UTA Arad 1-0

Minutul 90+10: Final! FC Botoșani - UTA Arad 1-0.

Minutul 90+9: Ocazie UTA! Omondi șutează la câțiva centimetri de bară.

Minutul 90+8: Ocazie FC Botoșani! Chică Roșă scapă singur cu portarul, dar este blocat în ultimul moment de Popa.

Minutul 79: GOL FC Botoșani! După un corner executat de Florescu și o preluare greșită a lui Kaprof, mingea ajunge la Sadiku, care împinge balonul în plasă.

Minutul 66: Ocazie FC Botoșani! Florescu șutează puternic de la mare distanță, iar Popa respinge în corner.

Minutul 64: Ezekiel irosește o nouă ocazie pentru UTA. Fabry îi pasează perfect, rămâne în poziție ideală, dar este ajuns din urmă de Miron.

Minutul 63: Bară FC Botoșani! După un corner al moldovenilor, mingea ajunge la Kaprof, care nimerește stâlpul din stânga lui Popa.

Minutul 60: Ocazie UTA! Ezekiel pasează perfect pentru Fabry, dar mijlocașul arădenilor șutează direct în portarul Kukic din câțiva metri.

Minutul 56: Dublă ocazie pentru UTA Arad. Ezekiel scapă singur cu portarul gazdelor, dar își prelungește mingea prea mult și este blocat de portarul gazdelor. Câteva secunde mai târziu, Omondi irosește și el o șansă importantă.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+5: Pauză! FC Botoșani - UTA Arad 0-0.

Minutul 45+2: Ocazie FC Botoșani! Moldovenii scapă pe contraatac, iar Enzo Lopez șutează de la aproximativ 20 de metri. Mingea nimerește transversala.

Minutul 44: Ocazie FC Botoșani! Matricardi trimite cu capul peste poartă din careul mic, după un corner.

Minutul 43: Ocazie FC Botoșani! Bodișteanu ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și șutează puternic. Mingea îl nimerește în cap pe Conte, care are nevoie din nou de îngrijiri medicale.

Minutul 32: Ocazie UTA Arad! Omondi șutează cu stângul puțin pe lângă bară.

Minutul 18: Ocazie FC Botoșani. Aldair șutează puternic din marginea careului, însă mingea îl izbește în piept pe Conte, care are nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 16: Primul atac mai periculos al lui FC Botoșani. Bodișteanu rămâne singur într-o zonă periculoasă, pătrunde în careu, dar Conte reușește să se replieze și să îl blocheze pe jucătorul gazdelor.

Minutul 1: Începe meciul. Gazdele au lovitura de start.

• Antrenor: Mircea Rednic

Cele două echipe își vor da întâlnire pe Stadionul Municipal din Botoșani, în cadrul etapei cu numărul șase din Superliga României. Partida va începe de la ora 19:00.

Ocupând în prezent ultimul loc în clasament, FC Botoșani traversează o perioadă dificilă, cu doar trei puncte acumulate în patru meciuri. Echipa a obținut o singură victorie, dar a suferit trei înfrângeri, inclusiv una pe teren propriu, cu scorul de 2:3, în fața celor de la Oțelul Galați. În ultima lor partidă, Botoșani a pierdut cu 1:2 împotriva lui FC Hermannstadt.

De cealaltă parte, FC UTA Arad se află pe locul șapte în clasament, cu șase puncte obținute din cinci meciuri. Echipa a avut un început de sezon relativ echilibrat, cu o victorie, trei egaluri și o înfrângere. În deplasare, UTA Arad a demonstrat o formă mixtă, câștigând un meci și pierzând un altul, cu un golaveraj de 3:4. În ultimul lor meci, au remizat 1:1 cu Oțelul Galați, un rezultat care a menținut echipa în jumătatea superioară a clasamentului.

În ultimele cinci confruntări directe din primul eșalon fotbalistic, FC UTA Arad a avut un ușor avantaj, cu două meciuri în dreptul lor, față de unul singur pentru FC Botoșani, în timp ce două partide s-au încheiat la egalitate. Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în aprilie 2024, când FC UTA Arad a câștigat cu 1:0, prin golul marcat de Ibrahima Conte în minutul 27.