Marius Maldarasanu FC Botosani FC Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Sambata 10 August 2024, 18:54
Data actualizarii: Sambata 10 August 2024, 19:02

FC Hermannstadt și FC Botoșani se întâlnesc sâmbătă, de la ora 19:00, în etapa cu numărul cinci din Superliga.

FC Hermannstadt - FC Botoșani 2-1

Minutul 90+11: Final de meci!

Minutul 90+1: GOOOL Hermannstadt! În urma analizei VAR, o lovitură de pedeapsă a fost acordată sibienilor. Neguț a executat cu emoții, dar a înscris. Este 2-1.

• Marius Măldărășanu , antrenor FC Hermannstadt / Foto - Gabriel Chirea

Minutul 85: Jaly Mouaddib trimite un șut la colțul lung. Portarul Cătălin Căbuz este pe poziție și respinge.

Minutul 79: GOOOL Hermannstadt! Ianis Stoica rupe plasa! Atacantul trimite superb din lovitură liberă.

Minutul 72: Ianis Stoica intră în careu, driblează și pasează. Încercarea a fost bună, dar Sadiku a fost pe poziție și a eliminat pericolul.

Minutul 58: Chică-Roșă se resimte în urma intrărilor asupra sa! Atacantul a fost înlocuit de către Enzo Lopez.

Minutul 53: În urma verificării VAR, verdictul rămâne același! Gol anulat.

Minutul 47: Gol anulat pentru Hermannstadt! Sibienii au băgat mingea "în ațe", însă dintr-o poziție de offside. Urmează o verificare VAR.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+3: GOOOL Botoșani! Șeroni trimite o execuție în forță cu capul, de la 14-15 metri. Căbuz a rămas doar spectator la asemenea finalizare.

Minutul 45+1: Deaconu i-a pus mingea parcă pe tavă lui Aurealian Chițu. Fostul jucător al FCU Craiova a realuat cu capul, dar balon a trecut pe lângă poartă.

Minutul 41: Florescu a fost cât pe ce să înscrie! Acesta a fost servit cu o pasă la marginea careului, a șutat, dar mingea trecut puțin peste poartă.

Minutul 28: Balaure a fost foarte aproape de a deschide scorul! Jucătorul sibienilor a realuat cu capul din careu, dar execuția sa a lăsat de dorit.=

Minutul 20: Oaspeții au trimis foarte bine din corner! Portarul Căbuz a ieșit la întâmpinare, dar nu s-a sincronizat bine și era aproape de o greșeală de zile mari.

Minutul 4: Om la pământ! Bejan și Miron s-au ciocnit în interiorul careului. Lovitura a fost destul de serioasă iar medicii și-au făcut apariția.

Minutul 1: Start de meci!

Echipele de start

Hermannstadt: Căbuz - Oroian, Găman, Bejan, Goncalves - Murgia, Ivanov - Balaure, R. Deaconu, I. Stoica - Chițu

Rezerve: Pop, Muțiu, Ionuț Stoica, Căpușă, Ganfila, Jipa, Ciubotaru, Al. Luca, Neguț, Biceanu, Mihart

Antrenor: Marius Măldărășanu

Botoșani: Pap - Sadiku, Miron, Șeroni, Țigănașu - Aldair Ferreira, Romano - G. David, E. Florescu, Bodișteanu - Chica-Roșă

Rezerve: Kukik, Petro, Celea, Mitrov, Mouaddib, Fulop, Kaprof, Pavlovic, E. Lopez, Solomon, F. Junior.

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Hermannstadt şi FC Botoşani s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 14 ori, de două ori au câştigat sibienii, de şase ori s-au impus moldovenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate.

FC Hermannstadt - FC Botoşani, sâmbătă, 10 august – ora 17:00

Prima confruntare a avut loc pe 27 iulie 2018, FC Botoşani - FC Hermannstadt 2-0, marcatori Andrei Dumitraş şi Mihai Roman II, potrivit LPF.

"Jucăm contra Botoșaniului, un meci ca oricare altul, va fi dificil, mai ales în situația în care suntem noi. Botoșani vine după un rezultat pozitiv, a avut și această amânare și a dat un pic de timp noului antrenor să își cunoască mai bine jucătorii. Știm cu toții, au schimbat antrenorul, au schimbat sistemul de joc, ne așteaptă un meci greu, Botoșani stă foarte bine defensiv, blochează bine zona centrală și acoperă toată lățimea terenului în acest sistem, astfel că va trebui să avem răbdare multă și încredere, personalitate pentru a avea o posesie bună și o progresie cât mai rapidă. E important să nu abuzăm de pasele decisive, pentru că le-am face jocul",  a spus Marius Măldărășanu la conferința de presă premergătoare meciului.

O singură partidă s-a terminat fără gol marcat, pe 14 noiembrie 2022, cu botoşănenii în postura de gazde.

Cele mai multe goluri s-au înscris pe 4 septembrie 2023, FC Botoşani-FC Hermannstadt 2-2.

"Noi mergem la Sibiu cu gândul de a face un joc bun și de a reuși un rezultat pozitiv. Nu va fi ușor, pentru că nici Hermannstadt, pe acest început de campionat, nu a avut rezultate așa cum și-ar fi dorit, este clar că vor fi foarte motivați să scoată un rezultat pozitiv. Va trebui să practicăm un fotbal bun, să fim eficienți în ceea ce facem.

Am găsit aici un grup foarte unit, un grup de jucători cu personalitate, cu maturitate. Șeroni este un pion important în echipă, alături de toți jucătorii cu experiență, cu ajutorul lor am reușit să aduc un spirit bun la echipă. Exista o apăsare după evenimentele care s-au petrecut, o apăsare normală după ce primele două etape am pierdut punctele, apoi acel eveniment cu plecarea lui Bogdan Andone, plana o apăsare asupra jucătorilor. Dar mă bucur că am reușit în scurt timp să aduc acest spirit de care echipa are nevoie. Este o atmosferă bună în vestiar, avem un moral bun. Nu va fi ușor la Sibiu, întâlnim o echipă cu maturitate, dar suntem pe început de campionat, toate echipele au nevoie de rezultate pozitive, îmi doresc să vin cu un rezultat bun", a spus Liviu Ciobotoriu la conferința de presă.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLigă: 19 aprilie 2024, FC Hermannstadt - FC Botoşani 1-1, goluri înscrise de Daniel Neguţ, respectiv Sebastian Mailat.

Antrenorul Marius Măldărăşanu este neînvins în cele şapte întâlniri cu gruparea moldavă, palmaresul său cuprinzând o victorie şi şase egaluri.