FC Hermannstadt - Poli Iași 6-2! Sibienii, lecție de fotbal predată elevilor lui Tony da Silva

FC Hermannstadt - Poli Iași Etapa 8 Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 20:30
Data actualizarii: Sambata 31 August 2024, 20:47

Urmărim și comentăm meciul dintre FC Hermannstadt și Poli Iași LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Hermannstadt - Poli Iași 6-2

Minutul 90+3: Final de meci! A fost un spectacol de goluri pe stadionul din Sibiu.

Mintuul 81: GOOOL Poli Iași! Stefanovici mai spală din rușine cu doar 10 minute înainte de final. Tânărul în vârstă de 22 de ani a rămas singur cu Căbuz și nu l-a iertat pe goalkeeper.

Minutul 78: GOOOL Hermannstadt! Balaure l-a servit perfect pe Robert Popescu în careu, care doar a trebuit să împingă mingea în poartă. Scorul este 6-1 în favoarea echipei antrenate de Marius Măldărășanu.

Minutul 76: Ocazie Poli Iași! Miskovic a reluat cu capul din careu, dintr-o poziție favorabilă. Execuția a fost trimisă cu pământul și a sărit peste poarta apărată de Căbuz.

Minutul 58: GOOOL Hermannstadt! Silviu Balaure a fost găsit perfect de către Aurelian Chițu în careu și a profitat! A șutat din cădere, iar portarul Niga a putut rămâne doar spectator. Scorul este 5-1.

A început repriza secundă.

Minutul 45+4: GOOOL Poli Iași! Goncalo Teixeira înscrie golul de onoare, înainte de pauză.

Minutul 42: GOOOL Hermannstadt! Aurelian Chițu înscrie, după pasa lui Valerică Găman. Scorul este 4-0 la Sibiu.

Minutul 38: Ocazie Poli Iași! Alin Roman și-a luat inima în dinți și a trimis o torpilă de la distanță. Execuția a trecut cu puțin peste poarta apărată de Cătălin Căbuz.

Minutul 30: Ocazie Hermannstadt! Sibienii erau la un pas de un EUROGOL. Ronaldo Deaconu a reluat de la distanța, dar execuția sa a fost respinsă în corner de către portarul Niga.

Minutul 22: GOOOL Hermannstadt! După analiza VAR, golul lui Ianis Stoica a fost validat. Scorul este 3-0 pentru sibieni.

Mintuul 18: Ianis Stoica a înscris, după o cursă superbă în care i-a făcut pe fundașii lui Tony să "mănânce praful", dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Minutul 9: GOOOL Hermannstadt! După un șut blocat al lui Silviu Balaure, mingea a ajuns la Ronaldo Deaconu. Mijlocașul nu a stat pe gânduri și a trimit un șut la colțul lung. Portarul moldovenilor a rămas doar spectator.

Minutul 3: GOOOL Hermannstadt! Silviu Balaure a fost găsit perfect în careu iar winger-ul în vârstă de 28 de ani a trebuit doar să împingă mingea în poartă.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Oroian, Găman, Stoica, Goncalves – Ivanov – Balaure, Murgia, Deaconu, Stoica – Chițu

Rezerve: Pop, Muțiu, Bejan, Iancu, Căpușă, Biceanu, Luca, Neguț, Jipa, Buș, Kujabi, Popescu

Antrenor: Marius Măldărășanu

Poli Iași: Fernandez – Soares, Samayoa, Da Silva, Atanaskoski – Roman, Bordeianu, Gouet, Teixeira – Gheorghiță, Kamberi

Rezerve: Niga, Ilie, Itu, Goncalves, Miskovic, Ciobanu, Gheorghe, Stefanovici, Ispas, Harrison, Tănasă, Popa

Antrenor: Tony da Silva

FC Hermannstadt și Poli Iași se întâlnesc sâmbătă, de la ora 18:30, pe Stadionul Municipal din Sibiu, într-un meci care va conta pentru etapa cu numărul 8 din sezonul regulat al SuperLigii României.

La ”centru” a fost delegat Andrei Moroiță. Asistenții săi sunt Alexandru Cerei și Ionuț Neacșu. La VAR se vor afla Radu Petrescu, alături de Vasile Marinescu. Rareș Vidican este al patrulea oficial, în timp ce Marcel Savaniu este observatorul partidei.

FC Hermannstadt - Poli Iași, LIVE TEXT de la 18:30 | Un punct și trei locuri diferență între sibieni și moldoveni

În clasament, FC Hermannstadt se află pe locul 9 cu opt puncte acumulate până în clipa de față: două victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângeri a înregistrat echipa pregătită de Marius Măldărășanu.

De cealaltă parte, Poli Iași se situează pe locul 13 cu șapte puncte consemnate: formația dirijată de Tony da Silva a obținut până acum două victorii, o remiză și patru eșecuri.