FCSB Alexandru Musi Campioana romaniei Farul Constanta Gheorghe Hagi Superliga
Data publicarii: Vineri 09 August 2024, 22:37
Data actualizarii: Vineri 09 August 2024, 23:05

FCSB a învins-o cu scorul de 3-2 pe Farul Constanța în etapa a cincea din Superliga României, iar roș-albaștrii au obținut prima victorie din această ediție a campionatului.

Astfel, roș-albaștrii urcă pe locul șapte în clasament, cu 5 puncte, în timp ce Farul coboară pe locul zece, cu 4 puncte.

FCSB obține prima victorie în campionat

Echipa lui Gică Hagi a început meciul în forță și, după doar cinci minute de joc, constănțenii au reușit să deblocheze tabela. Un șut expediat de la distanță de Vînă a fost deviat de experimentatul Vlad Chiricheș, iar mingea a intrat în poarta apărată de Ștefan Târnovanu.

FCSB a preluat apoi controlul jocului. Timp de 30 de minute, roș-albaștrii și-au creat ocazii importante la poarta adversă, însă nu au reușit să înscrie. Golul a venit abia în minutul 42, când Marius Ștefănescu a executat perfect o lovitură liberă și a reușit să restabilească egalitatea.

Totuși, echilibrul a durat doar un minut, pentru că Grigoryan a marcat după o fază frumoasă construită de Gică Hagi. După pauză, ocaziile mai mari le-au avut cei de la Farul, însă FCSB a fost echipa care a reușit să marcheze. Darius Olaru a restabilit egalitatea în minutul 87 cu un șut imparabil. Pe final, roș-albaștrii au beneficiat de un penalty, după ce Carlo Casap l-a călcat în interiorul careului pe Adrian Șut. Tot Olaru a fost cel care a înscris de la 11 metri și a pus-o pe FCSB în avantaj.

Astfel, FCSB obține prima victorie în acest sezon din Superliga României. Roș-albaștrii au bifat două remize, cu U Cluj (1-1), Unirea Slobozia (2-2), un eșec cu Oțelul Galați (0-2) și o victorie cu Farul (3-2). Meciul cu FC Botoșani a fost amânat la o dată ulterioară din cauza meciului cu Sparta Praga.

FCSB - Farul Constanța 3-2

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90+8: Ocazie Farul! Gustavo Marins ajunge într-o poziție excelentă la marginea careului, dar șutează pe lângă poarta roș

Min. 90+4: GOOOOOL FCSB! Darius Olaru merge la punctul cu var, bate în stânga lui Buzbuchi, care nu reușește să respingă.

Min. 90+3: Penalty pentru FCSB! Carlo Casap îl calcă în careu pe Adrian Șut, iar Istvan Kovacs dictează penalty după ce este chemat la monitorul VAR.

Min. 88: GOOOOOL FCSB! Darius Olaru îi pasează lung lui Șut, acesta îl așteaptă pe căpitanul roș-albaștrilor, îi așază mingea, iar Olaru șutează din prima și îl învinge pe Buzbuchi.

Min. 78: Ocazie Farul! Casap șutează din nou din lovitură liberă, dar mingea este deviată și trece peste poartă.

Min. 70: Ocazie Farul! Casap încearcă poarta din lovitură liberă, dar Târnovanu prinde cu emoții.

Min. 64: Ocazie FCSB! Nana Antwi încearcă o execuție pe jos de la distanță, dar portarul constănțenilor reține fără probleme.

Min. 58: Ocazie FCSB! Darius Olaru centrează din corner, dar Adrian Șut trimite pe lângă poartă.

Min. 47: Ocazie FCSB! Marius Ștefănescu șutează de la distanță, dar Buzbuchi reține fără probleme.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 45: Ocazie FCSB! Nana Antwi avansează în flancul drept și trimite în fața porții pentru Daniel Popa, dar atacantul roș-albaștrilor nu reușește să finalizeze.

Min. 43: GOOOOOL FARUL! După o acțiune colectivă a constănțenilor, Popescu îl ridiculizează pe Vlad Chiricheș în partea dreaptă, centrează în careu, de unde Grigoryan înscrie în poarta lui Târnovanu.

Min. 42: GOOOOOL FCSB! Marius Ștefănescu trimite cu stângul din lovitură liberă și îl învinge pe Buzbuchi. Portarul Farului rămâne fără reacție.

Min. 31: Ocazie FCSB! Ștefănescu îi pasează în adâncime lui Nana Antwi, acesta centrează de pe partea dreaptă, dar Popa trimite cu capul peste poartă.

Min. 30: Ocazie Farul! Iancu îi pasează în lateral lui Grigoryan, care pătrunde în careu și trimite din alunecare pe lângă poarta lui Târnovanu.

Min. 28: Ocazie FCSB! Ștefănescu șutează cu stângul din afara careului, dar mingea ajunge în brațele lui Buzbuchi.

Min. 26: Ocazie FCSB! Musi șutează de la marginea careului, mingea este respinsă de Bălașa și sare la Luis Phelipe, care șutează, Buzbuchi respinge, iar Daniel Popa încearcă să marcheze cu capul, dar nu reușește.

Min. 24: Ocazie FCSB! Baba Alhassan primește la marginea careului, îl driblează pe Nedelcu, dar șutează peste poartă.

Min. 19: Ocazie FCSB! Musi centrează de pe partea stângă, Daniel Popa preia pe piept în careu și încearcă o foarfecă, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 7: Ocazie FCSB! Musi are o pătrundere frumoasă în careul constănțenilor, șutează cu piciorul drept, dar Buzbuchi reușește să respingă și mai apoi se aruncă pe minge.

Min. 5: GOOOOOL FARUL! Vînă șutează de la distanță, balonul este deviat de Chiricheș și intră în poarta apărată de Ștefan Târnovanu.

Min. 1: Începe meciul!

FCSB: Târnovanu – Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru – Alhassan, Edjouma – Ștefănescu, Luis Phelipe, Musi – Popa

• Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Șut, Miculescu, Kiki, Lixandru, Pandele, Băluță, Olaru, Ngezana

• Antrenor: Elias Charalambous

Farul Constanța: Buzbuchi – Popescu, Bălașa, Gustavo, Ganea – Vînă, Nedelcu, Grameni – Iancu, Rivaldinho, Grigoryan

• Rezerve: Ducan, Grosu, Dănuleasa, Sîrbu, Queiros, Dican, Popescu, Radaslavescu, Casap, Ciobanu, Doicaru, Stoian

• Antrenor: Gică Hagi

Palmaresul întâlnirilor directe FCSB - Farul Constanța

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 38 de ori, de 25 de ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar de alte cinci ori au remizat.

Palmares cu FCSB gazdă: 19 partide - 13 succese FCSB - 2 remize - 4 victorii Farul.

Ultima victorie bifată de constănţeni: 21 mai 2023, Farul - FCSB 3-2, meci la finalul căruia gruparea antrenată de Gheorghe Hagi a devenit campioană.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLigă: 27 aprilie 2024, FCSB - Farul 2-1 (marcatori David Miculescu, Alexandru Băluţă, respectiv Rivaldinho), rezultat care le-a asigurat roş-albaştrilor titlul în ediţia precedentă.

Gheorghe Hagi vs FCSB în toate competiţiile: 33 de jocuri - 7 victorii - 4 remize - 22 înfrângeri.

Niciunul dintre cele 33 de dueluri nu s-a terminat fără gol marcat. În schimb, în 17 dintre aceste partide s-a înscris de cel puţin 3 ori.

Mediile de vârstă ale celor două echipe și startul de sezon foarte bun pentru Alexandru Musi

FCSB - 25 ani şi şase luni.

Farul Constanţa - 24 de ani şi trei luni.

22 de fotbalişti au bifat minute pentru roş-albaştri în cele trei jocuri din stagiunea curentă, Alexandru Musi fiind singurul integralist.

De partea cealaltă, 20 de jucători au utilizat dobrogenii în primele patru runde, dintre care 16 sunt autohtoni (7 eligibili U 21).