FCSB - Poli Iași 0-1. Seară de coșmar pentru roș-albaștri! Darius Olaru, eliminat din minutul 36

FCSB Poli Iasi Superliga Romaniei Superliga
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 00:02
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 00:03

Meciul dintre FCSB și Poli Iași s-a încheiat cu victoria moldovenilor, scor 1-0, în etapa a șasea din Superliga României.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 11, cu doar cinci puncte acumulate, în timp ce Poli Iași trec pe locul opt, cu șapte puncte.

Încă un eșec pentru FCSB în acest sezon

FCSB a avut parte de o primă repriză de coșmar. Moldovenii au avut prima ocazie importantă de gol în minutul 19, la un șut al lui Samayoa respins foarte bine de Ștefan Târnovanu. Roș-albaștrii au dat replica în minutul 21 prin Marius Ștefănescu, dar echipa care a deschis scorul a fost Poli Iași, în minutul 28, la un șut puternic al lui Bordeianu, deviat de Ionuț Panțîru.

Câteva minute mai târziu, FCSB a rămas în zece, după ce Darius Olaru l-a lovit cu crampoanele în picior pe Bordeianu. Pe finalul primei părți, moldovenii își puteau dubla avantajul, dar Alin Roman a ezitat să șuteze dintr-o poziție ideală, iar FCSB putea restabili egalitatea, dar Daniel Popa a nimerit bara.

FCSB a pus presiune la poarta adversă după pauză, însă cea mai mare ocazie i-a aparținut tot echipei lui Tony da Silva. În minutul 75, Alin Roman a nimerit bara din lovitură liberă.

FCSB - Poli Iași 0-1

Min. 90+5: Ocazie FCSB! Șut șutează cu stângul din afara careului, dar balonul trece peste poarta moldovenilor.

Min. 83: Ocazie FCSB! Octavian Popescu centrează cu exteriorul din partea stângă, iar Baeten reia cu capul, însă Jesus Fernandez reușește să respingă.

Min. 75: Ocazie Poli Iași! Alin Roman încearcă poarta din lovitură liberă, dar nimerește bara.

Min. 72: Ocazie FCSB! Roș-albaștrii combină frumos în preajma careului advers, Baeten îi așază mingea lui Baba Alhassan, dar Soares respinge foarte bine.

Min. 52: Ocazie FCSB! Tavi Popescu centrează din lovitură liber, Dawa reia cu capul, dar trimite peste poartă.

Min. 50: Ocazie FCSB! Panțîru șutează cu stângul de la marginea careului, balonul este respins și revine la fotbalistul lui FCSB, care șutează și cu dreptul, dar peste poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+4: Finalul primei reprize!

Min. 43: Ocazie FCSB! Daniel Popa pătrunde în careul moldovenilor, șuteză din unghi cu stângul, dar nimerește bara laterală.

Min. 42: Ocazie Poli Iași! Kamberi centrează din partea dreaptă, Vali Gheorghe îi lasă mingea lui Alin Roman, aflat într-o poziție ideală, acesta șutează, dar șutul este blocat.

Min. 36: FCSB, în zece jucători! Darius Olaru îl lovește pe Bordeianu cu crampoanele, iar arbitrul Ionuț Coza îi arată cartonașul roșu căpitanului de la FCSB după ce merge la monitorul VAR.

Min. 29: Ocazie FCSB! Băluță îl găsește bine în careu pe Daniel Popa, însă atacantul trimite în plasa laterală.

Min. 28: GOOOOL POLI IAȘI! Bordeianu șutează foarte bine la poarta roș-albaștrilor, mingea este deviată de Ionuț Panțîru și intră în poarta lui Târnovanu.

Min. 21: Ocazie FCSB! Marius Ștefănescu driblează în interiorul careului și trimite spre poarta moldovenilor, dar Jesus Fernandez respinge.

Min. 19: Ocazie Poli Iași! Un balon centrat din corner ajunge la Samayoa, acesta șutează la poarta roș-albaștrilor, dar Ștefan Târnovanu are o paradă senzațională.

Min.2: Ocazie FCSB! Panțîru centrează din partea stângă, Jesus Fernandez intervine greșit, dar reușește să își repare eroarea.

Min. 1: Începe meciul!

FCSB: Târnovanu – Panțîru, Dawa, Ngezana, Panțîru – Lixandru, Șut – Ștefănescu, Olaru, Băluță – Popa

• Rezerve: Vlad, Crețu, Tănase, Popescu, Miculescu, Kiki, Edjouma, Chiricheș, Pandele, Baeten, Radunovic, Alhassan

• Antrenor: Elias Charalambous

Poli Iași: Fernandez – Araujo, Samayoa, Da Silva, Atanaskoski – Roman, Bordeianu, Gouet, Gheorghe – Gheorghiță, Kamberi

• Rezerve: Ailenei, Todoroski, Ispas, Ilie, Stefanovici, Mskovic, Teixeira, Popa, Tailson, Harrison, Itu
  • Antrenor: Tony da Silva

În prezent, roș-albaștrii se află pe locul nouă în clasament, cu cinci puncte acumulate în patru meciuri. Deși echipa a început sezonul cu o victorie promițătoare, forma lor a fost fluctuantă, având și două remize și o înfrângere. Ultimul lor meci, disputat împotriva campioanei en-titre Farul Constanța, s-a încheiat cu o victorie obținută pe final, scor 3:2, ceea ce le oferă un mai moral ridicat înaintea confruntării cu Poli Iași.

De cealaltă parte, Poli Iași se află într-o poziție delicată, iar formația din Copou ocupă locul 15 în clasament, cu doar patru puncte obținute din cinci meciuri. Echipa a suferit trei înfrângeri, iar în deplasare nu a reușit să câștige vreun punct, pierzând ambele meciuri jucate. În ultima etapă, Poli Iași a reușit să obțină un punct prețios în fața lui Dinamo București, scor 2:2.

În ultimele cinci confruntări directe din SuperLiga, FCSB a dominat clar, cu patru victorii, în timp ce Poli Iași a obținut una singură, în 2020, scor 5-2.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în decembrie 2023, când FCSB s-a impus cu scorul de 3:1, prin golurile marcate de Alexandru Băluță (16'), Robert Ion (26') și Florinel Coman (32', 84').