FCSB, victima regulii U21! Doi tineri de la Slobozia au încurcat campioana: Andrei Dorobanțu, gol fabulos la debut

Andrei Dorobanțu FCSB Filip Ilie Unirea Slobozia Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 00:08
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 00:06

Unirea Slobozia a obținut un nou rezultat mare în Liga 1 după promovare, 2-2 contra campioanei FCSB.

La primul meci de Liga 1 în calitate de gazdă, Unirea Slobozia a primit la Clinceni vizita campioanei FCSB. Nou-promovata antrenată de Adrian Mihalcea a avut o nouă prestație solidă și a revenit de două ori după ce a fost condusă.

FCSB, victima regulii U21! Doi tineri de la Slobozia au încurcat campioana

Mai întâi, Filip Ilie, singurul jucător eligibil pentru regula U21 din primul 11 al Unirii Slobozia, a marcat pentru 1-1 în minutul 36. Fiul fostei jucătoare de tenis Ruxandra Dragomir a înscris cu o lovitură de cap, după un corner.

FCSB a revenit în avantaj din minutul 55, după un penalty controversat primit de campioană și transformat de Darius Olaru.

Totuși, Unirea Slobozia a reușit să revină din nou. Andrei Dorobanțu (19 ani), cel care a intrat în minutul 59 în locul lui Filip Ilie, a marcat un gol fabulos în minutul 89. Șut din voleu, de la 16 metri, ușor din întoarcere, fără șansă pentru Târnovanu.

Andrei Dorobanțu, fotbalist crescut la Unirea Slobozia, s-a aflat la debutul în Liga 1. În prima rundă, la 1-0 contra celor de la Farul, mijlocașul a fost rezervă neutilizată.