Florin Prunea a urmărit primele 45 de minute din Sepsi - Dinamo și a spus ce l-a impresionat: ”Extraordinar”

Florin Prunea Sepsi - Dinamo Superliga Florin Prunea / Foto: PRO TV
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 23:02
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 23:01

Sepsi - Dinamo, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară la Sfântu Gheorghe, în a treia etapă din sezonul regulat al SuperLigii României. La pauză, Sepsi OSK a condus cu 1-0.

Golul marcat de Florin Ștefan din prima repriză l-a impresionat pe Florin Prunea, fost internațional român, care a mai precizat că Sepsi a dominat-o categoric pe Dinamo.

”Sepsi e echipa care domină fără probleme partida. Și la mijlocul terenului. Să nu mai zic de benzi. De acolo vine și golul. O execuție extraordinară a lui Florin Ștefan”, a spus Florin Prunea la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ștefan - Oteliță, Alimi, M. Sota, K. Varga - C. Matei, Kallaku - M. Coman

Rezerve: D. Moldovan - Gyenge, Kecskés, Breij, Hajdin, Siger, Drăghiceanu, Popsa, Bardea, Neskovic

Antrenor: Bernd Storck

• Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Selmani, D. Politic

Rezerve: A. Roșca - Pașcalău, Licsandru, Bordușanu, P. Neagu, A. Bani, Patriche, Caragea, Sivis, Dr. Irimia, Amzăr

Antrenor: Zeljko Kopic

Sepsi - Dinamo, înainte de meciul direct

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 16 ori, de opt ori s-a impus gruparea din Sf. Gheorghe, de patru ori au câştigat bucureştenii, iar alte patru partide s-au terminat fără gol marcat (toate cu Dinamo gazdă).

Primul meci a avut loc pe 21 august 2017, Dinamo - Sepsi OSK 1-0 (antrenori Cosmin Contra / Valentin Suciu).

Ultimul succes reuşit de bucureşteni s-a consemnat pe 2 septembrie 2019, Sepsi OSK - Dinamo 0-1.

Cea mai recentă confruntare din Superligă: 4 decembrie 2023, Sepsi OSK - Dinamo 2-1, goluri marcate de Marius Ştefănescu - dublă, respectiv Goncalo Gregorio.

Aceasta a fost şi singura confruntare directă dintre Bernd Storck şi Zeljko Kopic, cei doi fiind atunci la debut în campionatul României.