Florin Prunea: "Am văzut două meciuri în oglindă"

Florin Prunea: Am văzut două meciuri în oglindă Superliga

HJK - Farul (Pro Arena & VOYO) și Bodo/Glimt - Sepsi (LIVE TEXT) au fost meciurile din play-off-ul Conference League.

La pauza meciului, Florin Prunea a remarcat faptul că Farul Constanța a început să joace abia din minutul 30. Campioana României a încasat un gol în minutul 20, iar VAR-ul a anulat o reușită a gazdelor în minutul cinci.

Fostul internațional a mai spus că ambele echipe trebuie să țină mai mul de minge și că scorul 2-1 la pauză în favoarea lui Bodo/Glimt cu Sepsi OSK i s-a părut neverosimil.

„Parcă am văzut două meciuri în oglindă. Farul din minutul 30 a început să joace. E important că a marcat Sepsi. Trebuie să avem posesie. Rezultatul nu mi se pare OK”, a spus Florin Prunea la televiziunea DigiSport.

HJK - Farul, echipe de start

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi - Benissan, Lingman, Peltola, Soiri - Hostikka, Keskinen - Radulovic

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Munteanu, Rivaldinho, Budescu

Bodo/Glimt - Sepsi, echipe de start

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjørtuft, Bjørkan - Saltnes, Berg, Grønbæk - Sørli, Moumbagna, Pellegrino

Sepsi OSK: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - Varga, Alimi, Ștefănescu - Safranko

HJK - Farul, înainte de meciul direct

Echipa lui Gică Hagi pleacă favorită după ce în turul de la Ovidiu s-a impus cu 2-1. Chiar dacă "Regele" nu îi mai are pe Denis Alibec și Andrei Borza, venirea atacantului Louis Munteanu a adus un mare plus în jocul echipei, iar forma sa excepțională s-a văzut în partida de campionat cu Universitatea Craiova, 2-0, într-o confruntare din etapa a șaptea a Superligii.

"E cel mai bun număr nouă din România!", spunea Hagi, duminică seara, imediat după încleștarea în care Munteanu, jucător care aparține de Fiorentina, a reușit o dublă. Primul gol a fost înscris ca un veritabil atacant de careu, după o centrare din flancul stâng, iar al doilea gol a fost o capodoperă.