CFR - Dinamo Florin Prunea Superliga Superliga Florin Prunea / Foto: PRO TV
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 21:40
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 21:39

CFR Cluj - Dinamo s-a încheiat 3-2.

Ardelenii și ”câinii roșii” s-au confruntat duminică seară, de la ora 19:00, în Gruia, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”. La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Dan Petrescu s-a impus cu 3-2, după ce trupa lui Zeljko Kopic a condus cu 2-0.

Florin Prunea, fost internațional român, a ținut să puncteze faptul că după o jumătate de oră, fotbaliștii lui Dinamo au căzut fizic, motiv pentru care CFR Cluj a reușit să întoarcă soarta partidei și să adjudece toate cele trei puncte.

”Mi-au plăcut atât Ahmed Bani cât și Abdallah. Din minutul 25 au căzut fizic. Banca face diferența. (n.r. ești îngrijorat?) Mie mi se pare că sunt mai slabi. Cu siguranță vor mai aduce jucători. Dacă rămâne cu lotul ăsta, Dinamo nu e de play-off. E bine că l-au adus pe Cîrjan.

Mă bucur că Dinamo l-a păstrat pe Kopic. Mi-a plăcut cum a arătat Dinamo în primele 30 de minute”, a spus Florin Prunea la DigiSport.

CFR Cluj - Dinamo 3-2

Cîrjan a deschis scorul în minutul 14, după ce l-a învins cu o ”scăriță” fantastică pe Savan, portarul ardelenilor. Tot în prima parte, Abdallah a dus scorul la 2-0, iar Ciprian Deac a micșorat diferența în minutul 42.

Bîrligea a intrat la pauză, iar în actul secund a restabilit egalitatea (minutul 52). Spre final, atacantul i-a pasat decisiv lui Tachtsidis, care a înscris golul victoriei în minutul 90+3.