FOTO Gestul făcut de Marius Șumudică imediat după ce echipa sa a făcut 3-0 cu Farul Constanța

Gestul făcut de Marius Șumudică imediat după ce echipa sa a făcut 3-0 cu Farul Constanța Superliga

Rapid - Farul Constanța, duel în etapa cu numărul 13 din Superliga, pe stadionul din Giulești.

Giuleștenii au început în forță partida, iar în minutul 13 al meciului au deschis scorul prin Borza, care a fost servit de Petrila.

Același Petrila a dublat diferența de pe tabelă în minutul 30, la capătul unei faze foarte frumoase.

Rapid a mai marcat o dată prin Pașcanu, în minutul 40, stabilind scorul pauzei, 3-0.

La scurt timp după golul trei, Marius Șumudică a fost chemat "la apel" de galeria rapidistă, iar antrenorul giuleștenilor s-a transformat în "dirijor" al suporterilor, care scandau înjurături la adresa rivalei Steaua.

Schimbat în minutul 43 din cauza unei accidentări, Cristian Săpunaru nu a rezistat nici el tentației și a dat tonul, la rândul său, înjurăturilor la adresa Stelei.

FC Rapid 1923 – Farul Constanța, luni, 21 octombrie

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă din 2021, cele două echipe s-au mai întânit în principala competiţie internă de zece ori, de cinci ori s-au impus constănţenii, un joc a fost câştigat de bucureşteni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate, potrivit LPF.

Singura victorie izbutită de gazdele din această rundă în intervalul amintit mai sus s-a înregistrat pe 20 august 2023, Rapid - Farul 3-1 (X. Emmers, M. Dugandzic, Al. Ioniţă / A. Mazilu).

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României s-a consemnat pe 24 aprilie 2024, Farul - Rapid 3-1.

Marius Şumudică vs. Gheorghe Hagi în campionat: 9 jocuri - 4 victorii Şumudică - două remize - 3 victorii Hagi.