Unicul gol al partidei a fost marcat de Dario Canadjija în minutul 77, după o pasă de la Ion Gheorghe, și a adus prima victorie acasă pentru echipa buzoiană în acest sezon.

Gică Hagi a văzut pe ce loc se află Farul în campionat și a reacționat: "Va fi un an greu!"

La finalul meciului, Gică Hagi, tehnicianul echipei Farul, nu a ezitat să-și exprime dezamăgirea atât față de rezultat, cât și față de evoluția jucătorilor săi. "Greșeli multe," a titrat Hagi, negru de supărare, la flash-interviuri.

Hagi a recunoscut dificultățile cu care se confruntă Farul în această stagiune și a explicat că "va fi un an greu, din toate punctele de vedere".

”Un meci în care n-am făcut lucrurile cum trebuia, nici defensiv, nici ofensiv. Destul de lenți ofensiv. Greșeli multe... Ar trebuie să fim mult mai conectați, cu o atitudine mult mai bună. Vor, își doresc, dar trebuie să schimbăm ceva pentru că o să fie foarte greu.

Jucătorii care au intrat trebuiau să facă mai bine. Reușita nu vine dacă tu nu împingi lucrurile, mai ales în ultimii 35 de metri. Să combini, să ai execuții, să fii limpede la minte, lucruri importante pe care nu le-am avut în seara asta.

N-a jucat doi ani (n.r.- Radaslavescu, înlocuit la pauză). Schimbarea se face la pauză când vrei să aduci altceva. Am vrut să întărim anumite lucruri, am mers mai bine, dar, repet, în ultimii 30 de metri, mai nimic. După această înfrângere, e clar că lucrurile sunt grele.

Va fi un an greu pentru noi, din toate punctele de vedere. Jucătorii trebuie să joace mai bine în deplasare. Orice meci vine e greu pentru noi. Ne liniștim o zi-două și apoi ne încărcăm. Totul în fotbal durează o zi. Că e o victorie sau un eșec, durează o zi”, a spus Hagi, după meci.

Farul, pe locul 11 în campionat

Farul Constanța se află pe locul 11 în clasamentul SuperLiga, cu 12 puncte după 11 meciuri, la doar un punct distanță de locurile 12 și 13, ocupate de Sepsi OSK și Unirea Slobozia.

Pentru "marinari" acum urmează un meci greu pe teren propriu, împotriva celor de la Dinamo București.

Cele două formații își vor da întâlnire pe stadionul din Ovidiu, Constanța, în cadrul etapei a 12-a din cadrul Superligii României. Meciul va putea fi vizionat în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro, nu mai devreme de ora 21:00, vineri, 4 octombrie.