EXCLUSIV Gigi Becali a făcut marele anunț în direct: ”Ține minte acum, e o emisiune istorică!”

Gigi Becali a făcut marele anunț în direct: ”Ține minte acum, e o emisiune istorică!” Superliga

Gigi Becali este entuziasmat după succesul celor de la FCSB cu Viking, scor 3-1, în urma căruia vicecampioana a obținut calificarea în grupele Conference League.

După ”tunul” financiar pe care-l va da FCSB în perioada următoare, Gigi Becali asigură că echipa sa va juca în grupele Ligii Campionilor în sezonul următor. Ar fi o performanță uriașă pentru fotbalul românesc, având în vedere că se împlinesc nouă ani de la ultima prezență a unei echipe românești în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Becali este, de asemenea, sigur că FCSB va câștiga campionatul și amintește de promisiunea pe care a făcut-o în urmă cu aproape 20 de ani, înainte ca FCSB să joace cu Real Madrid.

Gigi Becali, promisiune în direct

„Ăsta era ultimul tren. Dacă nu ne calificam, pierdeam coeficientul definitiv. La anul, eu vă promit că suntem în grupele Ligii Campionilor! Eu vă promit că la anul pe timpul ăsta, ține minte acum, emisiune istorică. V-am promis și acum 20 de ani că o să aducem Real Madrid la București.

Dumnezeu m-a auzit, imediat în primul an am adus Real Madrid la București. Acum vă spun asta, poate o să spună lumea că sunt nebun. Cerul să fie deschis, să audă, să-mi împlinească mie dorința”, a spus Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport.

VIDEO - Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport

VIDEO - Rezumatul partidei Viking - FCSB 1-3

Viking - FCSB 1-3! Vicecampioana, calificare în grupele Conference League

FCSB a condus încă din minutul trei în Norvegia, dar a tremurat până la final pentru calificare. Viking a restabilit egalitatea din penalty, iar scorul la pauză era 1-1, perfect pentru norvegienii care aveau ”adăpostul” rezultatului de 1-2 din tur.

Cordea a înscris după pauză, cu un șut pe jos, din afara careului, profitând și de o gafă a portarului advers. Scorul final a fost stabilit de Risto Radunovic, care a transformat cu sânge rece un penalty obținut de Florinel Coman în prelungiri. Cu 1-3, FCSB merge în grupele Conference League pentru prima oară în istorie!