Gigi Becali face un anunț după eșecul de la Sibiu: ”Mă duc la jucători și le zic asta”

Gigi Becali FC Hermannstadt FCSB Superliga Gigi Becali / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Luni 26 August 2024, 00:34
Data actualizarii: Luni 26 August 2024, 00:33

FCSB a fost înfrântă de FC Hermannstadt duminică seară, scor 0-2.

Roș-albaștrii s-au deplasat la Sibiu duminică pentru meciul din etapa cu numărul șapte din sezonul regulat al SuperLigii României. La finalul confruntării, FC Hermannstadt s-a impus cu 2-0 și a obținut, în acest sens, toate cele trei puncte.

Gigi Becali, patronul FCSB, nu consideră că forma slabă a roș-albaștrilor din startul SuperLigii poate periclita șansele roș-albaștrilor de a câștiga o nouă ediție a campionatului.

Mai mult, milionarul din Pipera a remarcat faptul că vrea să-i vadă pe jucători mișcându-se mai mult pe teren și mai rapid.

”Eu de ce glumesc și râd? M-am uitat și eu puțin în clasament, câștigăm meciul cu Botoșani, facem opt puncte cu Rapidul, ce mare nenorocire? Lasă să fim pe ultimul loc, o să vedem. Asta e situația, ce să fac? O să mă duc și eu la echipă să urlu că vreau mișcare pe teren.

Avem valoare, dar eu zic așa să mă iau puțin de ei. Eu nu vreau posesie două minute, vreau ca în două minute să am două ocazii de gol, eu vreau mișcare pe teren când am posesia.

Vreau joc rapid. Nu două minute, vreau să o țin 20 de secunde, dar să joc rapid, în viteză. Așa dacă mă joc cu mingea, țaca-paca, nu am nevoie. Ca să ai viteză, trebuie să te miști pe teren.

Mă duc să le zic eu dacă nu le zice antrenorul. Le spun eu: Mișcați-vă pe teren. Ce să fac acum?”, a spus Gigi Becali la televiziunea DigiSport.

După ce în prima repriză au fost anulate două goluri, cel al lui Balaure din minutul 11 și cel al lui Ngezana din minutul 45+4, FC Hermannstadt a turat motoarele în actul secund și a înscris de două ori: Murgia, în minutul 56, și Deaconu, în minutul 90+6.