Gigi Becali 'mușcă' din William Baeten: ”A înotat! Nu știu ce se întâmplă cu el"

William Baeten FCSB Gigi Becali Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 14:42
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 14:43

După egalul dezamăgitor al FCSB-ului cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, Gigi Becali, patronul echipei, și-a exprimat public nemulțumirea față de prestația mijlocașului William Baeten.

Deși FCSB a început meciul excelent și a deschis scorul rapid prin Alexandru Băluță în minutul trei, eliminarea lui Mihai Popescu în minutul 30 a schimbat complet dinamica partidei.

Petrolul a reușit să egaleze în prelungiri, după o eroare a portarului Ștefan Târnovanu, Alexandru Tudorie profitând de această greșeală pentru a marca.

Becali, vizibil frustrat de rezultat, a fost aspru cu Baeten (27 de ani). Patronul este de părere că jucătorul nu a avut deloc o prestație pe măsura așteptărilor.

„Baeten a înotat. Câtă încredere am avut în Baeten, nu știu ce se întâmplă cu el”, a declarat patronul FCSB-ului la Digi Sport.

Adrian Mutu: „E jucător de cantitate, nu de calitate”

Opinia lui Gigi Becali a fost susținută într-o anumită măsură de Adrian Mutu, fostul antrenor al lui William Baeten la FCU Craiova. Mutu l-a caracterizat pe mijlocaș ca fiind un fotbalist muncitor, dar fără o tehnică de excepție.

„Baeten e mai mult un jucător de cantitate decât de calitate. Aleargă mult, între 12 și 13 km pe meci. E ordonat în poziționare și are un șut puternic de la distanță, dar nu e genul acela de mijlocaș cu o tehnică foarte fină”, a explicat Mutu, conform Fanatik.