Gigi Becali n-a vrut să mai audă de Chiricheș! Pe cine intenționa să trimită în teren la Sibiu: "Te doare capul!"

Gigi Becali FC Hermannstadt FCSB Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Luni 26 August 2024, 00:36
Data actualizarii: Luni 26 August 2024, 00:38

Gigi Becali a comentat eșecul suferit de FCSB pe terenul lui FC Hermannstadt, scor 0-2, în runda a șaptea din Superliga.

În prima repriză de la Sibiu, ambele echipe au avut câte un gol anulat. FC Hermannstadt a marcat prin Balaure în minutul 11, însă reușita nu a fost validată de VAR din cauza unui ofsaid. Campioana FCSB s-a bucurat și ea pentru un gol al lui Ngezana în prelungiri, însă Viorel Flueran a văzut un fault în atac comis de Florin Tănase.

Gigi Becali: "Eu le-am zis să jucăm cu Kiki fundaș central, cu Chiricheș mi-e frică, dar ei n-au vrut"

În a doua repriză, FC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 56, după un gol al lui Murgia venit în urma unei centrări perfecte a lui Ianis Stoica. Ronaldo Deaconu a închis tabela în minutul 90+6, la ultima fază.

Gigi Becali s-a declarat nemulțumit de prestația lui Vlad Chiricheș, despre care spune că nu ar fi vrut să îl folosească la Sibiu. Patronul de la FCSB susține că ar fi vrut să îl trimită stoper pe David Kiki, la bază fundaș stânga, însă Mihai Stoica s-a opus

"Cum l-am scos pe Ngezana, bineînțeles că l-am băgat pe Chiricheș. Eu le-am spus că am emoții când ajunge mingea la el. N-avem ce să facem (n.r - în legătură cu titularizarea lui Chiricheș la returul cu LASK). Le-am zis să jucăm cu Kiki fundaș central pentru că a mai jucat așa la Hagi.

Sau i-am spus lui MM să jucăm cu Lixandru, că mi-e frică cu Chiricheș. Nu a vrut. Nu știu ce o să facem cu LASK, o să văd. Dacă dai cu călcâiul la adversar pasă...

Primul gol nu e al lui Chiricheș? Uitați-vă la primul gol! Al doilea gol, mingea lui, el îl certa pe Lixandru. Păi tu îi lași mingea lui Lixandru? Era mingea ta, erai cu fața. Lași mingea la adversar? Te doare capul...", a spus Becali, la Digisport.

• Vlad Chiricheș a fost introdus în minutul 46 al meciului de la Sibiu, în locul lui Siyabonga Ngezana.
  • Chiricheș ar urma să fie titular și la returul cu LASK Linz, având în vedere că Joyskim Dawa este suspendat, iar Denis Haruț a fost scos de pe lista UEFA.

FCSB își continuă parcursul modest din campionat, după 6 meciuri disputate fiind pe locul 15, penultimul, cu doar 5 puncte acumulate.

Pentru campioana României urmează returul cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League, joi, de la ora 21:30, pe Stadionul Steaua.