Gigi Becali, prima reacție după FCSB - Poli Iași 0-1: "Iese din schemă! A dormit pe teren"

Gigi Becali FCSB mihai lixandru Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 13:09
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 13:10

Gigi Becali, finanțatorul celor de la FCSB, a comentat eșecul echipei sale contra lui Poli Iași, scor 0-1, în runda a șasea din Liga 1.

Unicul gol al meciului din Ghencea a fost marcat de Mihai Bordeianu, în minutul 27, după un șut deviat. FCSB a jucat în inferioritate numerică din minutul 36, după ce Darius Olaru a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Gigi Becali: "Lixandru iese din schemă, a dormit pe teren. Pe Băluță nu-l văd bine"

La o zi după meci, Becali s-a arătat mulțumit de modul în care a evoluat echipa, în special în inferioritate numerică. Totuși, finanțatorul de la FCSB anunță că închizătorul Mihai Lixandru, schimbat la pauză cu Baba Alhassan, "va ieși din schemă".

Totodată, Becali a transmis un nou avertisment pentru extremele Alexandru Băluță și Marius Ștefănescu. Omul de afaceri este în continuare nemulțumit de randamentul celor doi.

"Ce, a fost înfrângere? Am pierdut trei puncte, dar nu a fost înfrângere. Mi-a plăcut jocul, normal! Dacă în 10 oameni domini adversarul... Nu îți place? Problema e să jucăm așa și în 11. Așa trebuie să fie fotbalul. Combinativ, combinativ, ca Guardiola.

Trebuie să jucăm împreună, trebuie să pasăm. Și am văzut că putem să facem asta. Cum să fiu supărat? În 10 oameni, mingea a fost doar la noi.

M-a încântat și faptul că și-a revenit și Tavi, parcă niciodată nu a fost accidentat. În rest.. Lixandru iese din schemă! A dormit pe teren. Dar Tavi e important. Parcă nici nu a fost accidentat.

Pe de altă parte, Ștefănescu și Băluță trebuie să-și pună semne de întrebare. Pe Băluță nu-l văd bine!", a spus Becali, pentru GSP.

Gigi Becali: "Roșu clar la Olaru!"

În ceea ce privește cartonașul roșu încasat de Darius Olaru, Gigi Becali spune că decizia centralului Ionuț Coza pentru faultul căpitanului de la FCSB asupra lui Bordeianu a fost corectă.

"Olaru trebuia să fie eliminat! Dacă te duci cu crampoanele în piciorul adversarului... Când mai e eliminare dacă asta nu e? Cum adică? Te duci cu crampoanele în piciorul adversarului, mai dai și cu piciorul ca la K1... Cum să nu fie eliminare? Roșu clar!", a mai spus Becali.