Gigi Becali FCSB marius stefanescu Superliga Romaniei Virtus AC Superliga Gigi Becali / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 00:48
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 00:48

Gigi Becali, patronul FCSB, este cunoscut pentru declarațiile sale directe și pline de entuziasm.

Latifundiarul din Pipera a făcut o afirmație categorică despre Marius Ștefănescu, pe care l-a numit "cel mai bun fotbalist din România".

Gigi Becali: "Îmi pare rău că i-am pus clauză de doar 10 milioane"â

Gigi Becali și-a exprimat regretul că a stabilit clauza de reziliere a lui Ștefănescu la "doar" 10 milioane de euro. Afaceristul este de părere că noua sa achizie este cu mult peste orice jucător din Superligă la momentul actual.

• Gigi Becali

"Îmi pare rău acum de Ștefănescu, i-am pus clauză de doar 10 milioane. Părerea mea, cel mai bun fotbalist din România e Ștefănescu", a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

Patronul FCSB a explicat că, dacă jucătorul ar fi fost mai tânăr, i-ar fi pus o clauză mult mai mare, având în vedere potențialul și valoarea pe care o aduce echipei.

"Pentru că nu au valoare, eu cer 30-40, că așa vreau eu. Dacă nu avea 25 de ani, îi puneam clauză mare, dacă joacă un an, face 26-27, ajunge 10 milioane", a adăugat omul de afaceri.

FCSB își continuă parcursul în Champions League

După o victorie impresionantă cu scorul de 7-1 în fața echipei Virtus, FCSB se pregătește pentru turul doi preliminar al Ligii Campionilor, unde va întâlni Maccabi Tel Aviv, campioana Israelului.

În meciul cu Virtus, roș-albaștrii au dominat clar duelul, unde au demonstrat o formă de invidiat.

Darius Olaru a deschis scorul din penalty în minutul trei și a reușit să facă un hat-trick până la pauză. Daniel Popa a contribuit și el cu două goluri, iar Miculescu a închis tabela la 7-0. Singurul gol al gazdelor a venit în minutul 86, marcat de Manuel Battistini.

Cu calificarea în turul doi preliminar aproape asigurată, FCSB își îndreaptă acum atenția către următorul adversar, Maccabi Tel Aviv.

Meciul cu campioana Israelului va fi un test mult mai dificil pentru echipa lui Elias Charalambous, care va trebui să mențină forma excelentă demonstrată până acum.