Gigi Becali s-a decis! El va fi atacantul FCSB-ului în acest sezon: "Îmi place mai mult"

Gigi Becali Daniel Popa David Miculescu David Popa Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 22:47
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 22:50

FCSB - Virtus AC s-a terminat 4-0.

După ce FCSB a trecut cu un scor general de 11-1 de campioana din San Marino, Virtus, în primul tur preliminar al UEFA Champions League, Gigi Becali a dezvăluit preferințele sale pentru linia de atac a echipei în sezonul viitor.

Echipa bucureșteană, condusă de Elias Charalambous, a dominat categoric ambele manșe și au demonstrat o formă excelentă.

• Gigi Becali

În returul disputat la București, FCSB a învins cu 4-0, prin golurile lui Alex Băluță, Malcom Edjouma (dublă) și David Miculescu.

Gigi Becali: "Îmi place mai mult de Popa"

După meci, Gigi Becali a discutat despre preferințele sale pentru atacul echipei. Deși a fost critic la adresa lui Daniel Popa, patronul roș-albaștrilor a precizat că deciziile sale se bazează pe performanțele acestora pe teren.

„Și acum spun. De ce îl critic? Nu înseamnă că dacă e jucător de bază stă pe teren. Trebuie să te demarci! De ce îmi place mie mai mult de Popa decât de David Miculescu? Din acest motiv. Mie îmi place fotbalul", a spus Gigi Becali la Digi Sport.

FCSB - Virtus 4-0

FCSB a dominat categoric meciul împotriva echipei Virtus AC și s-a impus cu scorul de 4-0.

Meciul a început în forță pentru FCSB, cu o ocazie importantă în minutul 4, când Vali Crețu a șutat din partea dreaptă, mingea lovind bara porții adverse.

Minutul 20 a adus primul gol al meciului, când Alex Băluță a deschis scorul pentru FCSB după ce a recuperat mingea în interiorul careului și a șutat direct în poartă. Dominarea echipei bucureștene a continuat, iar în minutul 28, Malcom Edjouma a marcat cel de-al doilea gol al meciului, în urma unei centrări din corner.

Minutul 36 a marcat cel de-al treilea gol pentru FCSB, Malcom Edjouma reușind dubla în urma unui nou corner bine executat.

Deși Virtus AC a avut și ea o ocazie în minutul 54, șutul lui Ivan Buonocunto a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Andrei Vlad.

Un moment de controversă a avut loc în minutul 57, când un gol marcat de Vali Crețu a fost anulat pentru offside. FCSB a continuat să domine, iar în minutul 64, Denis Haruț i-a pasat lui Vlad Chiricheș, care a șutat puțin pe lângă bara laterală a porții.

Ultimul gol al meciului a venit în minutul 71. David Popa a șutat de la marginea careului, portarul advers a respins în față, iar David Miculescu a recuperat mingea și a marcat din apropiere, stabilind scorul final de 4-0.