Gloria Buzău - Oțelul Galați 0-0 | Trupa lui Dorinel Munteanu, remiză albă în 10 oameni

Eugen Neagoe Dorinel Munteanu Gloria Buzau Otelul Galati Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 20:38
Data actualizarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 20:38

Meciul dintre Gloria Buzău și Oțelul Galați din etapa a noua a Superligii este LIVE TEXT pe Sport.ro.

Gloria Buzău - Oțelul Galați 0-0

Final de meci!

Minutul 90: Stefanovic vede cartonașul roșu!

Minutul 82: Zhelev vede catonașul galben.

Minutul 79: Budescu a centrat excelent pentru Stan, pe care l-a pus într-o poziție ideală. Șutul a fost puțin grăbit și execuția a fost slabă.

Minutul 72: Budescu vede cartonașul galben.

Minutul 58: Jipa trimite un șut de la distanță, dar precizia nu a fost de partea sa și execuția trece pe lângă poartă.

Minutul 52: Maciel trimite un șut de la marginea careului. Execuția, bine plasată, a trecut cu puțin pe lângă poarta apărată de Lazar.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 43: Ricardo Matos îi trimite o "trivela" superbă lui Budescu. Atacantul șutează la colțul scurt, dar portarul gazdelor a fost pe fază și a respins.

Minutul 31: Nikola Stevanovic vede cartonașul galben.

Minutul 21: Alexandru Jipa scapă liber și trimite un șut către poarta oaspeților. Șutul nu i-a pus probleme portarului Popescu.

Minutul 16: Constantin Budescu trimite un șut puternic, dar precizia nu a fost de partea sa, iar execuția a trecut cu mult pe lângă țintă.

Minutul 15: Ambele echipe joacă la posesie. Niciuna nu se aventurează în atac.

Minutul 1: Arbitrul George Găman a fluierat startul partidei!

Echipele de start

Gloria Buzău: Lazar- Ferrarresso, Cestor, Turda, Dumitraşcu - Akhmatov, Dr.Albu - Jipa, Budescu, I.Gheorghe - Matos

Rezerve: Greab, Pîrvulescu, Dobroslavevici, Grosu, Canadija, Călin, Tavares, Tescan, Dumitru, Işfan, Stan

Antrenor: Eugen Neagoe

Oţelul Galaţi: Popescu, Zhelev, Cisse, Stefanovic, Tomasevic - Cisotti, Zivulic, Joao Lameira - Maciel, Al.Pop, Tănasă

Rezerve: Kovalov, Duric, Nunes, Maftei, Chira, Cojocaru, Juric, Adăscăliţei, Neagu, Andronache, N.Roşu, Gomes

Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău - Oțelul Galați, partidă din a noua rundă din Superliga României, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 18:45.

Va fi meciul de debut pe banca tehnică a gazdelor pentru Eugen Neagoe, recent numit antrenor principal.

Gloria Buzău are o singură victorie în primele opt etape

Buzoienii au simţit din plin contactul cu principala competiţie internă, aceştia reuşind doar o victorie în primele opt runde, 2-1 cu Poli Iaşi (deplasare, 27 iulie 2024), în rest au două rezultate de egalitate şi cinci partide pierdute.

17 goluri a încasat gruparea buzoiană în campionatul curent, dintre care şapte au fost primite în urma unor faze fixe.

Şapte goluri a marcat Gloria în cele opt jocuri, dintre care şase au fost reuşite în repriza secundă.

26 de fotbalişti au prins cel puţin o prezenţă pentru Gloria în cele opt etape din sezonul 2024-2025, dintre care 10 au debutat în SuperLigă, locul 1 la acest capitol.

Oțelul Galați continuă să fie neînvinsă

Gruparea moldavă are un început excelent de sezon, fiind neînvinsă în cele şapte meciuri (patru victorii, trei remize), rezultate în urma cărora a încheiat runda precedentă pe podium.

Doar trei goluri a încasat Oţelul în ediţia actuală, cele mai puţine dintre toate competitoarele.

23 de jucători au bifat minute pentru gălăţeni, dintre care 11 au prins prezenţe în fiecare dintre cele şapte meciuri disputate.

Trei goluri a marcat Alexandru Pop în campionatul curent, vârful oţelarilor ajungând la 14 reuşite în 43 de apariţii pe prima scenă din România.

Şase jucători autohtoni eligibili pentru selecţionata U 21 a utilizat Dorinel Munteanu în stagiunea în curs, capitol la care Oţelul este depăşită doar de Farul - 8 şi Dinamo - 7.

De notat şi revenirea lui Eugen Neagoe pe banca unei echipe din principala competiţie internă (Gloria Buzău), întrecere în care a strâns 246 de meciuri, fiind printre cei mai experimentaţi antrenori activi din campionat. (Info: LPF)