Gloria Buzău - Rapid 1-1. Giuleștenii rămân fără victorie în acest debut de sezon

Gloria Buzău - Rapid Gloria Buzau Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 10 August 2024, 23:36
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 00:00

Meciul dintre Gloria Buzău și Rapid București s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a cincea din Superliga României.

Rapid, fără victorie în noul sezon din Superliga României

Rapid a început mai bine partida și, după zece minute, Jayson Papeau a reușit să deschidă scorul, după o pasă foarte inspirată a lui Claudiu Petrila. Pe finalul primei reprize, buzoienii puteau restabili egalitatea, dar Matos a trimis cu capul puțin pe lângă poarta apărată de Siegrist.

După pauză, Papeau putea face dubla, dar a trimis din prima puțin peste poartă. Scorul final a fost stabilit în minutul 77, când Constantin Budescu a transformat un penalty obținut după ce Andrei Borza a respins cu mâna în interiorul careului.

Pe final, giuleștenii puteau trece din nou în avantaj, însă Sălceanu a respins de pe linia porții un șut al lui Albion Rrahmani.

Astfel, Rapid rămâne fără victorie în noul sezon din Superliga României și ocupă locul 12 în clasament, cu patru puncte, în timp ce Gloria Buzău se află pe locul 11, la o lungime în fața giuleștenilor.

Gloria Buzău - Rapid 1-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 86: Ocazie uriașă pentru Rapid! Petrila îl găsește foarte bine pe El Sawy, acesta pasează în lateral, Rrahmani șutează, dar Sălceanu respinge de pe linia porții.

Min. 77: GOOOOL Gloria Buzău! Budescu transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 74: Penalty pentru Gloria Buzău! Budescu centrează din lovitură liberă, balonul este deviat de Borza și sare la Dobroslavevici, care trimite în bara laterală. Borza a atins mingea cu mâna, iar arbitrul Horațiu Feșnic dictează penalty.

Min. 62: Ocazie Rapid! Papeau șutează din prima la poarta adversă, dar balonul trece peste transversală.

Min. 53: Ocazie Gloria Buzău! Ișfan șutează de la distanță, însă balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 38: Ocazie Gloria Buzău! Matos ajunge la o centrare expediată în careul giuleștenilor, dar trimite cu capul puțin pe lângă poarta lui Siegrist.

Min. 26: Ocazie Rapid! Petrila șutează cu dreptul din afara careului, dar Railean respinge în corner.

Min. 13: Ricardo Matos cere penalty, după ce acuză că a fost tras de Pașcanu în interiorul careului.

Min. 10: GOOOOOL RAPID! Borza îi pasează lui Petrila, acesta centrează în careu, iar Papeau deviază în poartă.

Min. 7: Ocazie Rapid! Burmaz primește mingea la marginea careului, își așază mingea pentru piciorul stâng, dar șutează pe lângă poartă.

Min 1: Începe meciul!

Gloria Buzău: Railean - Ferraresso, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu - Akhmatov, Canadija - Ișfan, D. Benzar, Tescan - Ricardo Matos

Rapid: Siegrist - Braun, Pașcanu, Ignat - Kait, Papeau, D. Mendes, Petrila, Borza - Hasani, Burmaz

Dacă echipa lui Andrei Prepeliță are o victorie în primele patru etape, scor 2-1 cu Poli Iași, giuleștenii nu au câștigat până acum în acest sezon. Au trei puncte după trei rezultate de egalitate și o înfrângere.

Gloria a pierdut precedentul meci disputat acasă, 1-2 cu Sepsi (22 iulie 2024), aceasta fiind şi singura înfrângere suferită de buzoieni într-un joc oficial disputat pe teren propriu în 2024, an în care au mai înregistrat din postura de gazde cinci succese şi două rezultate de egalitate.

Rapid este fără victorie în deplasare pe prima scenă din 10 februarie 2024, când a câştigat cu 1-0 pe terenul celor de la CFR Cluj. Au urmat afară trei remize şi şase partide pierdute.