Gloria Buzău - Sepsi OSK Etapa 2 Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 21:00
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 21:07

Partida dintre Gloria Buzău și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în a doua etapă din Superliga României.

După victoria obținută la Buzău, Sepsi devine liderul clasamentului, cu șase puncte, în timp ce Gloria Buzău rămâne cu un singur punct, pe locul 11.

Sepsi câștigă la limită la Buzău

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 12 prin Denis Ciobotariu care l-a învins cu capul pe Greab. În minutul 30, formația pregătită de Bernd Storck și-a dublat avantajul, după un șut al lui Varga respins în față de Greb. Coman, fotbalistul ajuns la Sepsi de la Corvinul Hunedoara, a ajuns primul la balon și a trimis în poarta goală.

Repriza secundă le-a aparținut gazdelor. În minutul 86, Gloria Buzău a redus din diferență prin Tescan, care l-a învins cu capul pe Niczuly după o centrare a lui Benzar.

Finalul de meci a fost incendiar. Gloria Buzău a punctat și în minutul 90+4. Matos l-a învins pe Niczuly din fața porții, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90+4: Gol anulat pentru Gloria Buzău! Benzar centrează în careu, mingea este recentrată în fața porții, iar Matos înscrie simplu. Golul este anulat pentru ofsaid după analiza VAR.

Min. 89: Ocazie Gloria Buzău! Matos șutează de la distanță, mingea lovește pământul, dar goalkeeper-ul lui Sepsi reușește să rețină.

Min. 86: GOOOOOL GLORIA BUZĂU! Tescan reia cu capul în poarta lui Roland Niczuly, după o centrare perfectă expediată din corner de Benzar.

Min. 79: Ocazie Gloria Buzău! Matos îl găsește excelent pe Benzar, care pătrunde în careu, față în față cu Niczuly, dar mingea rămâne într-o baltă din careu și faza se stinge.

Min. 68: Ocazie Gloria Buzău! Budescu centrează din corner, iar Dobrosavlevici reia cu capul, dar Niczuly prinde mingea.

Min. 56: Ocazie Gloria Buzău! Tescan îi pasează în apropierea careului lui Tescan, acesta driblează și șutează spre poarta covăsnenilor, însă Roland Niczuly respinge.

Min. 53: Ocazie Gloria Buzău! Traore șutează din întoarcere din careu, dar Niczuly respinge în lateral.

Min. 46: Startul reprizei secunde!

Min. 45+4: Final de primă repriză!

Min. 40: Ocazie Sepsi! Matei îi pasează foarte bine în careu lui Kallaku, acesta scapă spre poartă, dar Greab reușește să respingă în corner.

Min. 30: GOOOOOL SEPSI! Varga șutează din afara careului, Greab respinge în față, iar Coman trimite în poarta goală.

Min. 12: GOOOOOL SEPSI! Florin Ștefan centrează din corner, iar Denis Ciobotariu se înalță și trimite perfect cu capul din careu.

Min. 11: Ocazie Sepsi! Alimi pătrunde în careu, șutează, balonul este respins și lovește bara laterală.

Min. 6: Ocazie Sepsi! Kallaku șutează de la marginea careului, dar Greab reușește să rețină fără mari probleme.

Min. 1: Începe meciul!

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Dandea, Dobrosavlevici, Turda, Sălceanu – Prejmereanu, Călin, Dumitru – Budescu, Matos

• Rezerve: Răileanu, Pîrvulescu, Traore, Mihaiu, Gladun, Candija, D. Benzzar, Akhmatov, Tescan

• Antrenor: Andrei Prepeliță

Sepsi: Niczuly – Oteliță, D. Ciobotariu, Ninaj, Ștefan – Varga, Alimi, Mino, Kallakau – Matei, Coman

• Rezerve: Moldovan, Gyenge, Breij, Hajdin, Siger, Popsa, Drăghiceanu, Bardea, Neskovic

• Antrenor: Bernd Storck

Cele două echipe își dau întâlnire luni seară, de la ora 19:00, pe arena din Parcul Crâng din Buzău, în a doua etapă din sezonul regulat al SuperLigii României.

Meciul va fi arbitrat de Iulian Călin. Stelian Slabu și Nicușor Marin sunt asistenții acestuia. La VAR va sta Cătălin Popa alături de asistentul Andrei Moroiță. Arbitrul de rezervă va fi Robert Avram în timp ce observatorul partidei va fi Alexandru Deaconu.

Gloria Buzău - Sepsi OSK, LIVE TEXT de la ora 19:00 | Gazdele revin în Liga 1 pe teren propriu după 15 ani

Gloria Buzău vine după un rezultat de egalitate cu Petrolul Ploiești (0-0) din prima etapă, în timp ce Sepsi OSK a câștigat cu 1-0 în debutul noului sezon cu Poli Iași.

Covăsnenii se situează în clipa de față pe locul șapte cu trei puncte. De cealaltă parte, formația dirijată de Andrei Prepeliță e pe 11 cu un singur punct.