Hagi trage o concluzie după ce l-a învins Unirea Slobozia: "O fi o întâmplare?" + "Să vorbim mai puțin!"

Gica Hagi Farul Constanta Unirea Slobozia Superliga
Data publicarii: Vineri 12 Iulie 2024, 21:03
Data actualizarii: Vineri 12 Iulie 2024, 21:03
Farul Constanța a debutat cu stângul în noul sezon, 0-1 pe teren propriu contra nou-promovatei Unirea Slobozia.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 19 de Florin Purece, fost jucător al echipei lui Gică Hagi, care a refuzat să se bucure după reușita sa. Farul a accelerat spre final și a avut câteva ocazii importante de a marca prin tânărul Iustin Doicaru (17 ani), însă partida s-a încheiat cu victoria nou-promovatei.

Gică Hagi, după Farul - Slobozia 0-1: "Trebuie să vorbim cât mai puțin!"

La finalul partidei, Gică Hagi nu și-a ascuns supărarea. Managerul tehnic al Farului a spus, totuși, că a văzut și lucruri bune după pauză și a ținut să evidențieze prestația jucătorilor tineri din echipă.

"N-am știut să marcăm goluri. Când nu marchezi, adversarul are o ocazie-două și e clar că poate să te prindă. Știam că Slobozia va face atacul rapid foarte bun, faze fixe foarte bune. Din păcate, în prima repriză n-am produs nimic. În a doua, am schimbat unii jucători și au mai venit ocazii, ne-a mai venit puțină calitate în atac. E prima etapă, sunt și lucruri bune pe care le-am făcut, și mai puțin bune. Mergem înainte.

Când se pierde e bine să vorbim mai puțin și să găsim soluții pentru a merge mai departe. Trebuie să vorbim cât mai puțin. Asta trebuie să fac și eu. Mergem înainte, o zi-două libere și după aceea ne încărcăm.

Cum să se vadă sezonul dacă a început cu o înfrângere? Vedem, e doar începutul, unul care nu e bun.

Doicaru? A intrat bine, a arătat că are calitate. În pregătire, golgheterii echipei au fost cei născuți în 2006, 2007. O fi o întâmplare? În toate meciurile amicale, numai tinerii. Nu vreau să zic nimic, e doar începutul, trebuie să vedem", a spus Gică Hagi.

Pentru Farul urmează un meci în deplasare cu Oțelul Galați, luni, 22 iulie, de la ora 21:30.