Helmut Duckadam a depistat o problemă majoră în fotbalul românesc: "Din păcate!"

Helmut Duckadam Hermannstadt Ianis Stoica Unirea Slobozia Superliga Helmut Duckadam / Foto: Captură Sport.ro
Data publicarii: Vineri 26 Iulie 2024, 23:23
Data actualizarii: Vineri 26 Iulie 2024, 21:46

FC Hermannstadt și Unirea Slobozia au încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa cu numărul trei a Superligii României.

Sibienii au deschis scorul rapid, prin Alessandro Murgia, care a marcat în minutul șase. Murgia, aflat într-o formă excelentă, a adus bucurie suporterilor și a setat tonul meciului în favoarea echipei gazdă.

Cu toate acestea, Unirea Slobozia nu s-a lăsat mai prejos și a reușit să egaleze în minutul 40, prin ucraineanul Dmytro Pospelov. Golul lui Pospelov a venit după o fază bine construită și a readus echilibrul pe tabelă, stabilind astfel și scorul final al întâlnirii.

• Helmut Duckadam

Helmut Duckadam: "Cum se văd cu banii în cont, îi ia capul!"

Un aspect notabil al meciului a fost prestația tânărului atacant Ianis Stoica. În vârstă de 21 de ani, Stoica a ajuns la Hermannstadt liber de contract de la FCSB. Cu toate că a intrat pe teren cu așteptări mari, performanța sa a fost sub nivelul așteptat.

Helmut Duckadam, fostul mare portar, a comentat situația tinerilor jucători precum Ianis Stoica și a scos în evidență provocările cu care aceștia se confruntă odată ce încep să câștige sume considerabile de bani.

„Din păcate, foarte mulți jucători tineri, în momentul în care se văd cu banii în cont, să nu spun cu sacii în căruță, față de ce au avut înainte, pe mulți îi ia capul! Gândiți-vă la un jucător de 18 ani care are salariu de 10-12 mii de euro pe lună, bani mulți!”, a declarat Duckadam la Digi Sport.

Clasamentul Superligii României

În urma acestui rezultat, Sepsi OSK rămâne lider autoritar, cu șase puncte. Unirea Slobozia a urcat până pe poziția cu numărul #2, cu două egaluri și o victorie. Universitatea Craiova completează podiumul, cu patru puncte.